Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15
Działanie fotowoltaiki zimą

Fotowoltaika zimą – jak działa? Poznaj dane z ostatniego sezonu

Wielu inwestorów, przed podjęciem decyzji o budowie instalacji fotowoltaicznej, zastanawia wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie. Czy to inwestycja, która będzie generować oszczędności cały rok? Ile prądu produkują panele fotowoltaiczne zimą? Dlaczego podejmujemy ten temat teraz – podczas gdy na instalacje zaczęły w końcu padać promienie wiosennego słońca? Przede wszystkim dlatego, że teraz możemy podeprzeć się najbardziej aktualnymi i miarodajnymi danymi. Ponieważ zima w tym roku była wyjątkowo długa, możemy dokładnie przeanalizować produkcję prądu w „najgorszych” dla fotowoltaiki miesiącach. W związku z tym chcieliśmy pokazać wam konkretną instalację jednego z naszych klientów, aby rzetelnie przedstawić jak działa fotowoltaika zimą.

Fotowoltaika zimą – wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie

Zanim przeanalizujemy konkretny przypadek niewątpliwie musimy wyjaśnić kilka kwestii. Oczywiście zimą, kiedy promieniowania słonecznego jest mniej, na dachy pada śnieg, niebo jest częściej zachmurzone, w przeciwieństwie do letnich, pogodnych dni – fotowoltaika zimą naturalnie będzie produkowała mniej energii. Jest pewien czynnik, który wpływa korzystnie na wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie. W przeciwieństwie do lata, kiedy temperatury są wysokie, zimą panele fotowoltaiczne pracują jeszcze bardziej wydajnie. Badania potwierdziły, że niskie, zimowe temperatury sprzyjają sprawności modułów. Reasumując spadki produkcji spowodowane mniejszą ilością promieniowania słonecznego mogą więc być po części równoważone wyższą wydajnością modułów. Niewątpliwie, jeśli podejmujemy temat: fotowoltaika zimą – musimy wziąć pod uwagę także padający na dachy śnieg. Ponieważ odśnieżanie instalacji PV jest niewątpliwie tematem bardziej złożonym, odsyłamy do naszego poprzedniego wpisu: https://ekosun.pl/blog/oze/czy-panele-fotowoltaiczne-trzeba-odsniezac/ Tam udzielamy wyczerpującej odpowiedzi w tej kwestii.


Fotowoltaika zimą

Roczny bilans energetyczny

Decydując się na fotowoltaikę, z pewnością musimy pamiętać przede wszystkim, że to inwestycja, która działa przez cały rok. Naturalnie wiosną i latem instalacje produkują więcej energii elektrycznej, w przeciwieństwie do miesięcy zimowych. Nie oznacza to jednak, że wówczas jesteśmy skazani na wzrost rachunków za energię.  Bezpieczeństwo zapewnia nam jednak coś innego. Podczas gdy latem produkcja prądu osiąga najwyższy poziom, zwykle nie jesteśmy w stanie wykorzystać całości wyprodukowanej energii. Wówczas ta energia przekazywana jest do sieci energetycznej i możemy wykorzystać ją w dowolnym okresie. Energia wraca do nas w stosunku 1:0,8 lub 1:0,7, a na jej odbiór i wykorzystanie mamy 365. Wnioskując z tych faktów możemy być spokojni o niską produkcję w zimie, ponieważ wyprodukowana latem energia wraca do nas w miesiącach zimowych zaspakajając w pełni zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Przejdźmy jednak do konkretów.


Ile prądu produkują panele fotowoltaiczne zimą?

Dla naszych klientów monitorujemy ponad 1300 instalacji fotowoltaicznych. Dzieki temu mamy stały podgląd i możemy kontrolować ile prądu produkują panele fotowoltaiczne zimą, ile w najlepszych miesiącach, podsumowywać roczną produkcję. Aby przedstawić miarodajne dane, do analizy wybraliśmy konkretną instalację fotowoltaiczną, wykonaną dla naszego klienta w powiecie żywieckim. Zorientowana na południe, instalacja o mocy 9,94 kWp zbudowana jest z modułów Q-Cells i falownika SolarEgde. Po lupę wzięliśmy dane dotyczące produkcji energii przez tę instalację w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Ponieważ zależy nam na porównaniu i pełnym obrazie sytuacji jak działa fotowoltaika zimą, dodatkowo prezentujemy dane z jednego, słonecznego, majowego dnia. Dzięki temu możemy zauważyć, w jakich miesiącach instalacja notowała najmniejsze uzyski. Dane dotyczą okresu od 1.listopada 2020 do 30. kwietnia 2021.


fotowoltaika zimą - produkcja prądu

 

 

Miesiąc Produkcja [ kWh]
1 Listopad 543
2 Grudzień 415
3 Styczeń 304
4 Luty 526
5 Marzec 909
6 Kwiecień 1034
7 SUMA: 3731

Jak pokazuje praktyka, najgorszymi dla fotowoltaiki miesiącami są bezsprzecznie grudzień i styczeń. Przede wszystkim musimy zauważać, że nawet w tych najgorszych miesiącach instalacje nadal produkują energię.  Jak pokazuje wykres, mimo gorszych miesięcy udało się uzyskać 37% przewidywanego rocznego uzysku energetycznego. Fotowoltaika jest więc inwestycją, która generuje oszczędności przez cały rok. Dla porównania zobaczmy jeszcze produkcję tej samej instalacji ze słonecznego, majowego dnia: (11.maja 2021).

Fotowoltaika zimą - porównanie produkcji z wiosną

Jeśli chcesz przeanalizować więcej danych, masz wątpliwości, chcesz sprawdzić jakie uzyski mogłaby osiągać twoja instalacja – napisz do nas i umów się z doradcą technicznym. Na bieżąco monitorujemy instalacje naszych klientów, kontrolując sprawność ich działania. Nasze doświadczenie pozawala więc nie tylko optymalnie dobrać rozwiązanie dla Ciebie, ale także na bieżąco go monitorować.

KONTAKT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *