Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15
Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła? Jaka jest cena pompy ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła?


Koszt zakupu pomp ciepła jest coraz niższy. Rozwój technologii i prace nad odnawialnymi źródłami energii mają przełożenie nie tylko na większą wydajność, ale również na niższe ceny takich instalacji.

Jeszcze kilka lat temu, decydując się na system ogrzewania z dolnym źródłem, w którym podstawą była pompa ciepła, koszt instalacji w ujęciu minimalnym, jaki należało ponieść, to nawet 80 tys. zł. Obecnie to nawet dwukrotnie mniejsze kwoty, na które składają się m.in.:

  • pompy ciepła – koszt ok. 20 000 zł (moc pompy 7-10 kW),
  • zasobnik c.w.u. (ciepłej wody użytkowej) – koszt 2000-6000 zł,
  • dolne źródło – koszt ok. 15 000 zł.

To koszt pompy ciepła do domu 200 m², do którego instalacja o mocy ok. 10 kW w zupełności wystarczy. Jako że instalacja oparta na pompach ciepła nie wytwarza spalin, nie trzeba ani kotłowni, ani komina spalinowego.

Dla porównania – w przypadku sieci gazowej należy liczyć się z kosztem przyłącza (5-12 tys. zł), komina spalinowego (3-4 tys. zł.), a przy tym kotła grzewczego i zasobnika ciepłej wody użytkowej (5-12 tys. zł). Koszty są więc podobne, nieco taniej może kosztować nawet inwestycja w ogrzewanie gazowe. Na zbliżonym poziomie są też koszty niezbędnej armatury, instalacji podłogowej oraz robocizny.

Jeśli jest to ogrzewanie pompą ciepła, koszt instalacji będzie nawet odrobinę wyższy, ale ekonomiczne korzyści takiego rozwiązania będą odczuwalne w trakcie eksploatacji. Co kluczowe, są to nawet dwukrotnie niższe rachunki za ogrzewanie niż przy korzystaniu z przyłącza gazowego, nie mówiąc o jeszcze droższym ogrzewaniu energią elektryczną.

Niższy będzie koszt pompy ciepła do domu 100 m². Najważniejsze, aby zawsze posłużyć się parametrem mocy grzewczej, czyli energią dostarczaną do instalacji. Jeśli przeciętny nowy dom jednorodzinny potrzebuje ok. 40-50 W/m², mnożąc wartość powierzchni domu przez jego zapotrzebowanie, otrzymujemy moc instalacji 5 kW (100 m² x 50 W = 5 kW).

Takie obliczenia mają jednak tylko orientacyjny charakter. Dokładnych wyliczeń powinni dokonać specjaliści, biorąc pod uwagę wielkość budynku, materiał jego wykonania, ale też indywidualne potrzeby i przyzwyczajenia mieszkańców.


Jak dobrać pompę ciepła do domu?

Jak dobrać pompę ciepła do domu?


Kiedy wybieramy pompy ciepła, cena tych urządzeń i innych elementów instalacji grzewczej nie może być decydująca. Kluczowy jest dobór optymalnego rodzaju pompy i mocy instalacji. Każde z trzech dostępnych źródeł (grunt, powietrze, woda) ma bowiem swoje wady i zalety. Różne w zależności od rodzaju pompy są także koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.


Gruntowe pompy ciepła


Gruntowe źródło dolne pompy ciepła to wyższy koszt inwestycji. W zamian użytkownik otrzymuje stabilny system grzewczy i stosunkowo stały koszt wytworzenia 1 kWh. Jednak gruntowe pompy to obowiązek wykonania dwóch studni sięgających warstwy nośnej. Przy systemie woda/woda jedna dostarcza układowi wodę, druga odprowadza ją do gruntu.

Inną opcją dla instalacji gruntowej jest system solanka/woda, kiedy roztwór glikolu krąży w pionowym albo w poziomym kolektorze gruntowym. Pionowy stosuje się na małych działkach, poziomy jest stosowany na dużych posesjach z gruntem nawodnionym i gliniastym.

Do plusów takiego rozwiązania należy zaliczyć dużą efektywność. Gruntowe pompy są wydajne nawet w okresie silnych mrozów.


Powietrzne pompy ciepła


Koszty pompy ciepła są niższe, jeśli to instalacja oparta na urządzeniach powietrznych, tańszych i łatwiejszych w montażu od pomp gruntowych. W tym przypadku jest nim powietrze, które otacza (zewnętrzne) lub wypełnia (wewnętrzne) budynek. Trzecią opcją jest połączenie obu jednostek (SPLIT).

Efektywność pracy takiej instalacji zależy jednak od temperatury powietrza zewnętrznego, które jest słabym akumulatorem ciepła. Jeśli temperatura powietrza na zewnątrz spada, obniżają się również moc grzewcza i współczynnik efektywności pompy ciepła (COP).

W takim systemie ogrzewania, poza pompą pracującą przez większość miesięcy w roku, konieczne jest alternatywne źródło, na przykład kocioł na gaz czy grzałka elektryczna. To niezbędne, kiedy temperatura na zewnątrz spadnie i pompa przestanie być efektywna.


Wodne pompy ciepła


Pompa ciepła do ogrzewania domu może też korzystać z wody, na przykład studziennej, a także rzeki, stawu czy jeziora. Woda to znakomity akumulator, ale jako źródło ciepła nie powinna zawierać dużych ilości żelaza, manganu i innych związków mineralnych. Dlatego przed wymiennikiem pompy ciepła z reguły należy zamontować szeregowo tzw. wymiennik pośredni, co niestety wpływa na gorsze wykorzystanie ciepła. Jako że konieczne jest tu źródło wody, w Polsce instalacje tego typu należą do rzadkości.


Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła? Jaki to koszt roczny?


Ekonomiczna efektywność pompy ciepła zależy od rodzaju instalacji oraz temperatury źródła ciepła. Ma to swoje przełożenie także na koszt miesięczny ogrzewania w tej formie. Oczywiście ważna jest również wielkość budynku oraz maksymalna temperatura potrzebna do zasilania instalacji c.o. i c.w.u.

Dlatego należy się tu opierać na średnich podanych przez specjalistów. A ci podają, że dla budynku o powierzchni 200 m² średni roczny koszt ogrzania i przygotowywania c.w.u. pompą ciepła wynosi 1500-2000 zł. Dla porównania przy instalacji gazowej to ok. 3000 zł, a przy ogrzewaniu elektrycznym 6000 zł.

W porównaniu z innymi formami koszty ogrzewania domu pompą ciepła są więc stosunkowo niskie. Należy jednak pamiętać, że wydatki na pompy ciepła obejmują także koszt prądu, niezbędnego dla działania pomp, a także zasilania jednostki centralnej czy grzałki elektrycznej. Stąd warto zoptymalizować nakłady wynikające z zużycia prądu przez odpowiednią taryfę u operatora.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *