Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15
jak działa fotowoltaika

Choć dziś pojęcie instalacji fotowoltaicznych i produkcji energii ze słońca nie jest już nikomu obce, a wykorzystanie OZE przeżywa prawdziwy rozkwit popularności, warto w prosty i przystępny sposób wyjaśnić jak działa fotowoltaika. Jeśli nie wiesz jak produkować prąd ze słońca i pojęcia: moduły fotowoltaiczne, inwerter, licznik dwukierunkowy niewiele ci mówią, zapoznaj się z dzisiejszym wpisem i dowiedz się jak działa fotowoltaika.

Fotowoltaika jak to działa?

Instalacja fotowoltaiczna przetwarza promienie słoneczne na energię elektryczną. W Polsce ceny energii są coraz wyższe dlatego, że jej głównym źródłem są elektrownie węglowe. W przeciwieństwie do nich, wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) jest ekologiczne i ekonomiczne. Produkcja prądu z promieni słonecznych możliwa jest właśnie dzięki technologii wykorzystanej w instalacjach fotowoltaicznych. W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne – odpowiedzialne za powstawanie ekologicznej energii. To właśnie Fotowoltaika jak działa i jakie elementy tworzą instalację fotowoltaiczną? Poznaj podstawowe pojęcia i zobacz jak w prosty sposób możesz produkować swój własny, darmowy, ekologiczny prąd.

Podstawowe pojęcia z zakresu fotowoltaiki:

Ogniwo fotowoltaiczne – to najmniejszy element całego układu. Z ogniw fotowoltaicznych budujemy moduły. Ogniwa wytwarzane są z mono- lub polikrystalicznego krzemu i mają postać wafli o grubości ok. 2 mm. Zachodzące w ogniwach zjawisko fotoelektryczne opiera się na zmianie właściwości elektrycznych ogniwa pod wpływem padającego na nie promieniowania słonecznego.

Moduły fotowoltaiczne (panele fotowoltaiczne) – zbudowane są z połączonych szeregowo, odpowiednio zabezpieczonych i umieszczonych w obudowie ogniw fotowoltaicznych. To moduły fotowoltaiczne zmieniają bezpośrednio energię promieniowania słonecznego na energie elektryczną w postaci prądu stałego DC.

Inwerter / falownik – to właśnie inwerter (inaczej: falownik) stanowi serce każdej instalacji PV. To on steruje pracą całej instalacji. Główną funkcja każdego falownika jest zmiana prądu stałego na prąd zmienny. To dzięki niemu prąd produkowany z promieni słonecznych może zasilać wszystkie urządzenia elektryczne w twoim domu oraz mamy możliwość oddawania go do sieci energetycznej. Instalację fotowoltaiczną podłączamy do istniejącej instalacji elektrycznej w budynku.

 

jak działa fotowoltaika
Falowniki do instalacji fotowoltaicznej – realizacja Ekosun

Jak działa fotowoltaika?

Zadaniem instalacji fotowoltaicznej jest zamiana promieni słonecznych na prąd. Jak przebiega ten proces? Moduły fotowoltaiczne montuje się na dachu budynku lub na gruncie na specjalnych konstrukcjach. Energia słoneczna podczas efektu fotowoltaicznego przekształcana jest w prąd stały, który dzięki działaniu falownika zamieniany jest na prąd zmienny. Elementem instalacji PV jest także licznik dwukierunkowy (montuje go zakład energetyczny), dokonujący pomiaru dwukierunkowego przepływu prądu. Dzięki licznikowi dwukierunkowemu wiemy ile energii produkuje nasza instalacja, a ile pobieramy z sieci publicznej.

jak działa fotowoltaika

System rozliczeń

Jeżeli nasza instalacja PV produkuje więcej energii, aniżeli jesteśmy w stanie zużyć na bieżąco, nadwyżka wysyłana jest do publicznej sieci energetycznej. Później, kiedy produkcja jest niższa niż zapotrzebowanie energia wraca do nas z sieci w stosunku 1:0,8 lub 1,07. Więcej na temat systemu rozliczeń i zmianach, jakie szykują się od 1.kwietia 2022r., przeczytacie tutaj. Niezmienny jest jednak fakt, że darmowy prąd ze słońca jest najbardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem, które można wykorzystać w każdym domu bądź firmie. Jeśli masz więcej pytań w temacie – jak działa fotowoltaika – skonsultuj się z naszym doradcą technicznych: KONTAKT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *