Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15
Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku? Odliczenie paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Pośród wielu zalet, jakie niosą za sobą panele fotowoltaiczne, niewiele mówi się o uldze podatkowej. Ulga na fotowoltaikę weszła w życie z początkiem stycznia 2019 r. Sprawdź, jak wygląda odliczenie fotowoltaiki od podatku. Jak odliczyć fotowoltaikę podczas rozliczenia podatkowego?


Ulga na fotowoltaikę – kto może z niej skorzystać?


Ulga podatkowa na fotowoltaikę to ulga termomodernizacyjna. Fotowoltaika, mimo iż regularnie zyskuje na popularności co najmniej od kilku lat, do 2019 roku nie była objęta żadnymi ulgami podatkowymi. Pytanie jak odliczyć fotowoltaikę od podatku padło jednak bardzo często. W końcu pojawiła się taka możliwość. Od 1 stycznia 2019 roku zachodzi możliwość odliczenia fotowoltaiki od podatku, z którego mogą skorzystać następujące grupy podatników:

 • rozliczający się według skali podatkowej (17% i 32%),
 • stosujący podatek liniowy (19%),
 • opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga na fotowoltaikę – jakie warunki należy spełnić?

Jak odliczyć fotowoltaikę, aby spełnić wszystkie wymogi zwrotu? Istnieje pewien warunek, który należy spełnić, aby przysługiwała nam ulga podatkowa. Fotowoltaika ma służyć budynkowi mieszkalnemu, choć nie musi być na nim zainstalowana. Dlatego o ulgę mogą ubiegać się właściciele instalacji na dachach domów, innych budynków (garaż, budynek gospodarczy) czy konstrukcji naziemnej. Podatnik ubiegający się o ulgę na fotowoltaikę musi być właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego – wolnostojącego lub w zabudowie szeregowej (powierzchnia lokalu do 30 proc. całej powierzchni domu).Z ulgi termomodernizacyjnej nie skorzystasz natomiast, jeśli jesteś:

 • najemcą,
 • osobą, która dopiero buduje dom,
 • właścicielem budynków wielorodzinnych.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,56 kw

Ile można odliczyć w ramach ulgi na panele fotowoltaiczne?


Jeśli chcesz odliczyć wydatki poniesione na instalację fotowoltaiczną, w koszty możesz wpisać cenę materiałów budowlanych, urządzeń oraz usługi związane z termomodernizacją i instalacją fotowoltaiczną. Odliczasz całą kwotę wydatków, ale nie więcej niż 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich takich przedsięwzięć.

Na przykład, jeśli masz kilka domów i w każdym domu zainstalowana jest fotowoltaika, odliczenie od podatku nadal ma limit na poziomie 53 000 zł.

Kwota 53 000 zł przypada na każdego właściciela lub współwłaściciela mieszkalnego domu rodzinnego. Jeśli więc jesteś tylko współwłaścicielem, podobnie jak drugi udziałowiec, możesz odliczyć 53 000 zł. To samo dotyczy każdego z małżonków. Każdy może skorzystać z ulgi podatkowej do kwoty 53 000 zł, a więc wspólnie odliczyć mogą nawet 106 000 zł.

Zawsze wydatki muszą być potwierdzone fakturami. Jeśli podatek VAT nie został odliczony, liczy się kwota brutto.

Pamiętaj też o dacie na fakturze, która musi być wystawiona po 1 stycznia 2019 roku, od kiedy przysługuje ulga na fotowoltaikę. Samo przedsięwzięcie termomodernizacji lub instalacji paneli słonecznych musisz ukończyć w okresie 3 lat. Okres ten jest liczony od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek (mógł on zostać poniesiony przed 1 stycznia 2019 r.).

Weź również pod uwagę, że na odliczenie fotowoltaiki od podatku masz aż 6 lat od zakończenia roku podatkowego pierwszego poniesionego wydatku. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy kwota odliczenia przekracza roczny dochód. W takiej sytuacji nadwyżkę możesz odliczyć w kolejnych latach, z uwzględnieniem 6 lat, o których wspomnieliśmy wyżej.

 

Jak odliczyć fotowoltaikę – informacje dla uczestników programu „Mój Prąd”

Nie ma też obostrzenia wyłączającego użytkowników, którzy skorzystali z dopłaty z programu Mój Prąd. Osoby, które otrzymały dofinansowanie z tego programu, również mogą skorzystać z ulgi podatkowej na fotowoltaikę. Przypominamy, że to dotacja do 5 000 zł dla instalacji PV dla domu jednorodzinnego o mocy od 2 kW do 10 kW.

Trzeba jednak wówczas pamiętać, że ulga termomodernizacyjna obejmuje tylko wydatki. Dlatego od łącznej kwoty poniesionej na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej odliczyć musisz wysokość otrzymanej dotacji.

Czy można odliczyć tylko fotowoltaikę?

Pamiętaj też, że ulga termomodernizacyjna to nie tylko fotowoltaika. Poza instalacją paneli i kolektorów słonecznych możesz się na nią powołać i odliczyć koszty od podatku, kiedy była to inna inwestycja:

 • ocieplanie i modernizacja dachu lub budynku,
 • wymiana okien,
 • montaż pompy ciepła,
 • przyłącze do sieci gazowej i ciepłowniczej,
 • dokumentacja projektowa lub audyt energetyczny budynku,
 • instalacja ogrzewania elektrycznego, gazowego lub olejowego,
 • przebudowa, montaż wentylacji wraz z rekuperacją.
POZNAJ NASZĄ OFERTĘ

Jak odliczyć fotowoltaikę? Jakie dokumenty należy złożyć?


Jeśli chcesz odliczyć ulgę termomodernizacyjną, w terminie składania rozliczeń podatkowych musisz złożyć służący do odliczeń formularz PIT/O. Składasz go wraz z odpowiednią deklaracją podatkową, tj.:

 • PIT-36 – dla rozliczających się na podstawie skali podatkowej (17% lub 32%),
 • PIT-36L – dla rozliczających się na podstawie podatku liniowego (19%),
 • PIT-37 – dla podatników, za których zaliczki na podatek dochodowy wyliczają i odprowadzają pracodawcy,
 • PIT-28 – rozliczający się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego (od 2% do 20% w zależności od rodzaju działalności).

Odliczenia fotowoltaiki od podatku należy dokonać za rok, w którym poniesiono koszty związane z zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych. Nie ma obowiązku dołączania do nich potwierdzenia wydatków w formie faktur czy rachunków. Natomiast musisz je przechowywać przez okres 5 lat, po których następuje przedawnienie podatkowe.

Instalacja fotowoltaiczna to więc nie tylko dofinansowania i dotacje. Jak widzisz, koszty przydomowej elektrowni słonecznej możesz pomniejszyć również przez ulgę termomodernizacyjną. Dzięki temu jeszcze bardziej skrócisz okres zwrotu inwestycji.


Rozwiązania dla firm – jak odliczyć fotowoltaikę?

Firma Ekosun posiada duże doświadczenie w projektowaniu i doborze instalacji, montażu na dachach budynków komercyjnych oraz na gruncie. Przeszkoleni i doświadczeni doradcy techniczni przygotują rzetelny audyt, a dział techniczny wykona projekt koncepcyjny instalacji. Doradca techniczny, ze wsparciem działu obsługi klienta jest w stanie przygotować najkorzystniejszą  ofertę finansowania  i dofinansowania inwestycji. W razie potrzeby możemy przygotować opinię konstruktorską dotyczącą nośności dachu, na którym planowane jest posadowienie instalacji. Certyfikowana ekipa montażowa jest wyposażona w profesjonalny sprzęt zabezpieczający oraz wspomagający transport elementów instalacji. Po montażu, na podstawie pisemnego pełnomocnictwa, przygotujemy dokumentację zgłoszenia instalacji do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Zwyczajowo w ciągu 2- 3 tygodni od montażu miejscowy operator sieci zamontuje dwukierunkowy licznik energii i od tego momentu przedsiębiorca może korzystać z energii ze słońca.

Masz więcej pytań? Zadzwoń!

Czujesz się zagubiony lub po prostu nie chce Ci się tyle czytać? Rozumiemy to dlatego codziennie czekamy na telefon od Ciebie. Możesz też zostawić swój numer telefonu poniżej, oddzwonimy od razu!

33 499 88 66

Lub

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *