Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15
Jak zwiększyć wydajność pompy ciepła? Sposoby na poprawę efektywności pompy

Żeby pompa ciepła była tania w eksploatacji i skutecznie ogrzewała cały dom, musi być optymalnie dobrana – pod kątem rodzaju oraz mocy, a także poprawnie zamontowana. Jednak można dodatkowo zwiększyć efektywność pompy ciepła. Jak to zrobić i czy wiąże się to z dodatkowym kosztem?


Co wpływa na wydajność pompy ciepła?


Instalacja oparta na pompach ciepła powinna być ekonomiczna i ekologiczna, gwarantując jej wydajną pracę. Do tego niezbędne jest jednak współgranie ze sobą kilku czynników. Poza odpowiednim montażem instalacji ważne są także same podzespoły, jak również starannie wyliczone zapotrzebowanie na ciepło.

Jeśli instalacja jest niedowymiarowana, może się to przełożyć na wyższe koszty eksploatacji lub niedogrzania budynku. Druga skrajność i urządzenia o większej wydajności to już tylko niepotrzebne koszty.

Jako że najczęściej są to instalacje oparte na powietrznych pompach ciepła, należy pamiętać, że w ich przypadku duże znaczenie mają warunki zewnętrzne. Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz spada sprawność pompy ciepła. Ten rodzaj pompy ciepła dobiera się tak, aby pokrywała ona przynajmniej 97% całkowitego zapotrzebowania budynku na ciepło. Dlatego w najzimniejszych dniach roku niezbędne może być wspomaganie pracy urządzenia grzałką elektryczną lub kotłem – gazowym bądź olejowym. Wpłynie to na wyższe rachunki za ogrzewanie, ale wciąż niższe lub równe tym, które generuje przewymiarowana instalacja.Czynniki wpływające na ekonomiczną efektywność pompy ciepła


Ekonomiczna efektywność pomp ciepła zależy od dwóch głównych czynników:

  • efektywności energetycznej oraz ceny zakupu energii napędowej,
  • kosztów inwestycyjnych.

Jeśli chcemy obniżyć zużycie energii do minimum, kluczowy jest dobór mocy pompy ciepła do indywidualnych potrzeb grzewczych budynku. Określa się je na podstawie dokładnego bilansu cieplnego domu. Poza tym ważne są inne parametry, tj.:

  • temperatura i moc źródła ciepła (np. gruntu – instalacja gruntowa, powietrza – instalacja powietrzna),
  • maksymalna temperatura potrzebna do zasilania instalacji c.o. i c.w.u.

Jako że ekonomiczna efektywność pompy ciepła waha się w dużych granicach, różnych w zależności od rodzaju instalacji oraz temperatury źródła ciepła, wybór pompy powinien być skonsultowany ze specjalistami. Swoją decyzję poprzedzą oni dokładnymi obliczeniami. Wówczas, o ile to najbardziej wydajne urządzenia, użytkownik może liczyć na zwrot kosztów w okresie ok. 7 lat. Jednocześnie to dłuższa żywotność pompy ciepła, gwarancja bezawaryjnej pracy urządzenia oraz wyższy komfort cieplny budynku.

Pozwoli to uniknąć wysokich kosztów w przyszłości. Błędy podczas instalacji są trudne i kosztowne w naprawie. Poza tym skutkują spadkiem efektywności pomp ciepła i niedogrzaniem domu, co wpływa na wyższe koszty eksploatacji.


Współczynnik efektywności pompy ciepła (COP)


Żeby wybrać pompę ciepła o właściwych parametrach, należy zapoznać się ze współczynnikiem efektywności pompy ciepła (COP). Określa on zużycie energii, na które trzeba się przygotować, mierząc różnicę pomiędzy mocą grzewczą pompy ciepła i mocą niezbędną do napędu sprężarki.

Wraz ze wzrostem współczynnika rośnie efektywność pompy ciepła, a więc potrzeba mniejszego nakładu prądu. Należy jednak pamiętać, że wartość COP jest zmienna, zależna m.in. od zmian temperatury wody w instalacji czy różnicy temperatury pomiędzy źródłem dolnym i górnym.


Jak zwiększyć efektywność pompy ciepła?


W związku z rozwojem technologii i pracami nad odnawialnymi źródłami energii również urządzenia grzewcze są coraz wydajniejsze. Nie oznacza to jednak, że poprawa efektywności pompy ciepła może być wynikiem wyłącznie zakupu nowych, wydajniejszych urządzeń. Każdy może znacząco poprawić wydajność pompy ciepła, a co za tym idzie – również opłacalność eksploatacji. Niestety, zwykle wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Pośród dostępnych opcji, których wynikiem będzie poprawa wydajności pompy ciepła, są m.in.:

  • Odpowiednia stolarka okienna i drzwiowa – kluczowym parametrem przy wyborze stolarki otworowej jest współczynnik przenikania ciepła. Od 2021 roku dla okien i drzwi powstających budynków wartości tego współczynnika będą wynosić odpowiednio 0,9 oraz 1,3. Takie parametry minimalizują straty ciepła. Łatwiej więc o utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku, co pozwala zmniejszyć poziom eksploatacji pompy ciepła i skutkuje niższymi rachunkami.
  • Termoizolacja budynku – również w tym przypadku przed doborem materiału warto wziąć pod uwagę współczynnik przenikania ciepła. Kosztowniejsze, ale efektywniejsze jest ocieplanie wełną mineralną, choć częściej w tym zakresie wykorzystuje się styropian. Ważna jest też staranność wykonania ocieplenia, a poza ścianami zewnętrznymi pamiętać należy o innych powierzchniach, które przyczyniają się do strat ciepła.
  • Efektywne zarządzanie energią – do działania pompy potrzeba energii elektrycznej, która zasila jednostkę centralną. Dlatego poprawa efektywności ekonomicznej pompy ciepła to również odpowiednia taryfa u operatora, aby zoptymalizować nakłady wynikające ze zużycia prądu. Zmniejszyć koszty pozwoli również instalacja sterowników zarządzania energią i regulujących cykle pracy pompy ciepła, a nawet montaż modułów fotowoltaicznych.

Pompa ciepła jest więc doskonałą alternatywą dla tradycyjnych form ogrzewania. Przynosi korzyści finansowe, jest instalacją ekologiczną i zapewnia komfort cieplny w budynku. Z drugiej strony należy zadbać o to, aby efektywność pompy ciepła była maksymalna. Dobór urządzenia przez specjalistów wydłuży żywotność pompy ciepła, przełoży się na maksymalną jej wydajność i do minimum ograniczy rachunki, zwłaszcza w budynkach zgodnych technologicznie z budownictwem pasywnym.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *