Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15

Katamaran Turanor Planet Solar opłynął świat jako pierwsza jednostka zasilana w 100% energią uzyskiwaną z paneli fotowoltaicznych. Poznaj statek, którego misją jest zwrócenie uwagi świata na konieczność stosowania energii słonecznej.

 

Aktywna powierzchnia ogniw słonecznych, w które wyposażony jest statek Turanor Planet Solar, to ponad 500 metrów kwadratowych. Katamaran ma 32 metry długości i jest wysoki na prawie 6,5 metra. Co ciekawe, nie tylko napęd zasilany jest energią słoneczną. Komputery pokładowe, urządzenia w kuchni, oświetlenie – zapotrzebowanie energii pokrywają w 100% panele fotowoltaiczne umieszczone na górnym pokładzie jednostki (maksymalna moc instalacji to 93,5 kW).Statek doskonały do badań naukowych


Ze względu na zerowy poziom emisji CO2, statek często wykorzystywany jest do badań naukowych. W ramach projektu TerraSubmersa, badał prehistoryczne krajobrazy zanurzone w Zatoce Argolidzkiej w Grecji. Ekspedycja miała na celu odnalezienie w badanych rejonach śladów działalności człowieka oraz odtworzenie pradawnej scenerii. Turanor uczestniczył też w innych naukowych przedsięwzięciach, jak choćby w projekcie Planet Solar Deep Water, który koncentrował się na fizycznych i biologicznych pomiarach Prądu Zatokowego.


Planet Solar statek zasilany energią słoneczną

2010 – 2012 Podróż dookoła świata z energią słoneczną


W 2012 roku katamaran Planet Solar opłynął świat jako pierwsza jednostka zasilana wyłącznie panelami fotowoltaicznymi. Podróż, która rozpoczęła się w Maroko, trwała 585 dni. W tym czasie statek przebył ponad 60 tysięcy kilometrów przemierzając Atlantyk, Kanał Panamski, Pacyfik, Ocean Indyjski, Zatokę Adeńską oraz Kanał Sueski, docierając w końcu do Morza Śródziemnego.

W trakcie całej podróży statek zatrzymał się w 52 różnych portach i w każdym z tych miejsc stawał się żywą reklamą odnawialnych źródeł energii. Jego obecność była dla władz lokalnych, instytucji oraz mediów doskonałym narzędziem promocji wykorzystywania energii słonecznej.


Planet Solar energia fotowoltaiczna

PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA Z ENERGIĄ SŁONECZNĄTuranor Planet Solar

Po udanej podróży dookoła świata, Turanor udowodnił, że możliwe jest podróżowanie po świecie bez użycia jakiegokolwiek paliwa kopalnego.


Źródło: www.planetsolar.ch


Jedna myśl nt. „Katamaran zasilany energią paneli fotowoltaicznych”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *