Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15
Pompa ciepła

Właściwie dobrana i zamontowana pompa ciepła to gwarancja komfortu cieplnego w domu. Jak w praktyce wygląda profesjonalny montaż pompy ciepła krok po kroku, jak przeprowadzić jej szczelność oraz po raz pierwszy uruchomić instalację?


Montaż pompy ciepła. Jak się do niego przygotować?


Jeśli interesuje nas domowa pompa ciepła, montaż tego elementu grzewczego musi być starannie przygotowany. Należy pamiętać, że nowoczesne instalacje grzewcze, na które coraz częściej decydujemy się w swoich domach, mają podnieść standard energetyczny i komfort cieplny budynku, jednocześnie obniżając emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Z pewnością pompy ciepła wypadają w tym zadaniu doskonale.

Najprościej podłączenie pompy ciepła zaplanować na etapie projektowania domu. Z pewnością w najbardziej uprzywilejowanej sytuacji są Ci właściciele domów, których budynek spełnia standardy budownictwa energooszczędnego. Pozwoli to uniknąć wielu przeróbek oraz sprawia, że maksymalnie wykorzystasz potencjał takiej instalacji.

Samą pompę ciepła można natomiast wykorzystać jako źródło:

 • ogrzewania domu,
 • ciepłej wody użytkowej.

Może ona być ona instalacją samodzielną lub współpracować z innym źródłem (układ hybrydowy). Zakres prac przygotowawczych i sam montaż pompy ciepła jest też zależny od rodzaju tego urządzenia grzewczego.


Instalacja pompy ciepła. Jaką pompę wybrać?

Instalacja pompy ciepła. Jaką pompę wybrać?


Najlepszym akumulatorem i nośnikiem energii jest woda (pompa wodna). W instalacjach z wykorzystaniem pompy wodnej ciepło jest rozprowadzane z wykorzystaniem wodnego lub powietrznego systemu centralnego ogrzewania. W tym przypadku należy jednak dysponować źródłem wody, najlepiej wysokiej jakości (m.in. bez dużej ilości żelaza). Poza studnią konieczny jest też odwiert zrzutowy, dlatego w Polsce instalacje wodnych pomp ciepłą są rzadko wykonywane.

Najczęściej wybieraną alternatywą są pompy powietrzne, które wykorzystują energię z powietrza pobranego z zewnątrz lub z wnętrza domu, ewentualnie obu tych miejsc (systemy typu SPLIT). Podobnie jak przy pompach wodnych, ciepło z powietrza rozprowadza wodny lub powietrzny układ centralnego ogrzewania. Opcja tę najchętniej wybieramy, jeśli pompę ciepła podłącza się do istniejącej instalacji.

Ostatnią opcją jest instalacja pompy gruntowej. Energia zgromadzona w gruncie rozprowadza energię przez system powietrzny lub hydrauliczny. Najprościej montaż takiej instalacji zaplanować na niezagospodarowanej działce.


Jak zamontować pompę ciepła krok po kroku?


Żeby instalacja pompy ciepła działała poprawnie i była w pełni efektywna, jej montażem muszą zająć się specjaliści. Proces ten można podzielić na kilka etapów.


Krok 1: odpowiedni projekt


Wybór odpowiedniego projektu budynku (przy instalacjach dla nowych budynków) – należy zwrócić uwagę na izolacyjność ścian, podłóg, dachu, stolarki okiennej i drzwiowej budynku, sprawdzając, czy dom zaprojektowano zgodnie z technologią budynku energooszczędnego. Najlepiej, kiedy dom będzie oparty na oszczędnej instalacji ogrzewania płaszczyznowego (podłogowej lub ściennej).


Krok 2: dobór pompy


Dobór pompy ciepła uzależniony jest od wielu czynników (m.in. materiał budynku, jego wielkość, zapotrzebowanie na ciepło i ciepłą wodę użytkową itp.). Więcej na temat możliwości doboru pompy ciepła, przeczytacie w naszej ofercie:

POMPY CIEPŁA – OFERTA

Krok 3: lokalizacja i montaż


Lokalizacja i montaż pompy ciepła (dla pompy powietrznej) – montaż jednostki zewnętrznej powinien być uwarunkowany m.in. odległością od ściany domu (nie więcej niż 30 cm, przy instalacjach typu SPLIT jak najbliższej jednostki wewnątrz) i gruntu (nie niżej niż 40 cm nad gruntem). Poza tym każdy model pompy ciepła ma wewnątrz określoną ilość czynnika chłodniczego (z reguły na 4-6 m). Jednostkę możemy zamontować na ścianie (pompy ciepła o małej mocy i niskiej wadze), cokole betonowym lub systemowej konstrukcji. Przy jednostce wewnętrznej trzeba wziąć pod uwagę swobodę dostępu, co ułatwi prace serwisowe i obsługę sterownika pompy. Należy również pamiętać o odpowiednim kablu elektrycznym, zależnym od rodzaju pompy ciepła (jednofazowa lub trójfazowa).


Krok 4: niezbędna dokumantacja


Formalności urzędowe – niezbędne dokumenty, m.in. projekt robót geologicznych, składa się w wydziale ochrony środowiska starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Formalności związane z projektowaniem i zatwierdzeniem trwają z reguły do 2 miesięcy.


Krok 5: roboty wiertnicze


Roboty wiertnicze – odwierty najczęściej wykonuje się metodą płuczkową. Płuczka w formie wody z bentonitem jest biodegradowalna i nie zanieczyszcza środowiska. Najczęściej są to otwory o głębokości ok. 100 m (średni czas wykonania to 6 godzin). Do otworu aplikuje się sondy wykonane z rur PE z głowicami, w których przepływa czynnik odbierający ciepło z gruntu. Po wprowadzeniu sondy do otworu zalewa się go mieszanką bentonitowo-żwirową. Po zakończeniu robót wiertniczych do starostwa powiatowego trzeba dostarczyć powykonawczą dokumentację geologiczną.


Krok 6: wprowadzenie


Wprowadzenie do budynku – podłączenie sond do rozdzielacza i wprowadzenie do budynku, do czego wykorzystuje się studzienki rozdzielaczowe, szafki i rozdzielacze ścienne. Po pozytywnym wyniku próby ciśnieniowej układ napełniamy  roztworem glikolu propylenowego.


Krok 7: montaż urządzeń


Montaż urządzeń, pośród których najważniejsza jest pompa ciepła. Instalacja to jednak również zasobnik c.w.u., bufor (magazyn wody grzewczej) czy armatura (naczynia przeponowe, pompy obiegowe, zawory, rurociągi).


Jak przeprowadzić test szczelności instalacji pompy ciepła?


Próba szczelności polega na napełnieniu układu pompy ciepła azotem do ciśnienia 30-40 barów i odczekaniu ok. 40 minut, z jednoczesnym obserwowaniem ciśnienia w układzie. W trakcie wykonywania testu szczelności dodatkowo połączenia można sprawdzić za pomocą pianki lub czujnika elektrycznego.

Po pomyślnym wyniku próby szczelności należy wyczyścić i osuszyć układ, tworząc próżnię przy użyciu tzw. pompy próżniowej. Takie rozwiązanie umożliwia usunięcie wilgoci z rur. Od momentu, kiedy wskazówka na manometrze pompy próżniowej znajdzie się poniżej 0 barów, próżnia powinna trwać jeszcze ok. 30 minut.


Jak wykonać pierwsze uruchomienie pompy ciepła?


Jeśli układ jest wyczyszczony, możemy wypełnić go czynnikiem chłodniczym, dodając wody grzewczej do jednostki wewnętrznej. Pierwsze uruchomienie pompy ciepła powinien przeprowadzić fabryczny serwis, ewentualnie przeszkolony instalator, który sprawdzi urządzenie, dolne i górne źródło ciepła, przetestuje dostępne funkcje (c.w.u., chłodzenie) i zna algorytmy pracy regulatora.

Najlepiej, kiedy instalator skonfiguruje urządzenie tak, aby wykorzystywało tańszą, nocną taryfę poboru energii elektrycznej (najczęściej 22:00 – 06:00). Nowe urządzenia pozwalają też na zaprogramowanie temperatury utrzymywanej w domu i temperatury ciepłej wody użytkowej.

Montaż pompy ciepła jest procesem dość skomplikowanym, który wymaga doświadczenia i wiedzy. Dlatego zawsze dobór, montaż i podłączenie pompy ciepła powinien wykonać instalator z uprawnieniami, serwis lub specjalistyczna firma. Jeżeli chcesz zdać się na profesjonalistów, skontaktuj się z naszym ekspertem.


  Województwo

  Wybierz produkt

  Zostaw numer

  Wpisz imię

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *