Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15
kolektor rurowo-próżniowy

Kolektor rurowo-próżniowy różni się od modelu płaskiego przede wszystkim budową. Składa się on z rur próżniowych, w których umieszczone są rurki miedziane. W związku z tym właśnie one przenoszą zebrane ciepło do umieszczonego w ramie solaru wymiennika.

Rura próżniowa solaru składa się z dwóch szklanych rur umieszczonych jedna w drugiej. Zespolone ze sobą rury tworzą zamkniętą przestrzeń, w której znajduje się próżnia – bezsprzecznie najlepszy znany człowiekowi izolator. Środkowa rura pokryta jest powłoką absorpcyjną, która przyciąga promienie słoneczne. Rura zewnętrzna zapewnia przenikanie promieniowania, poprzez próżnię, do absorbera. W związku z tym dzięki próżni emisja promieniowania cieplnego z nagrzanego absorbera do otoczenia jest znikoma.

Transport ciepła z powierzchni absorbera do rurki ciepłowodu odbywa się poprzez aluminiowy radiator. W miedzianej rurce ciepłowodu znajduje się płyn niskowrzący. Specjalnie dobrana substancja zaczyna parować już w temperaturze 25 °C. Parowanie powoduje podgrzaniem płynu na skutek działania energii słonecznej.

Wyjątkowo niska temperatura parowania pozwala na pozyskanie energii z kolektora słonecznego rurowo-próżniowego nawet przy niewielkich ilościach słońca. Rozgrzana para przemieszcza się w górę, w kierunku kondensatora umieszczonego w wymienniku ciepła. W taki właśnie sposób miedziana rurka cieplna, zakończona kondensatorem przekazuje ciepło z absorbera do dalszej części systemu solaru.

Przez wymiennik ciepła przepływa pośredni czynnik grzewczy – niezamarzający płyn solarny. Odbiera on ciepło z kondensatora i powoduje skroplenie pary. Skroplony płyn spływa do dolnej części rurki, i tam ponownie odparowuje. Ten cykl będzie powtarzał się w koło, tak długo, jak na kolektor rurowo-próżniowy będą padać promienie słońca.