Gruntowe pompy ciepła
Pompy ciepła gruntowe wykorzystują odnawialne źródła energii. W gruncie znajdują się niewyczerpalne pokłady energii, którą możemy pozyskać na jeden z wybranych sposobów:
1. Kolektorem poziomym – składającym się z systemu rurek ułożonych na odpowiedniej głębokości wynoszącej ok 1,2-1,6m (20 cm poniżej głębokości przemarzania),
2. Sondami pionowymi – mającymi również formę rurek z tworzywa sztucznego jednak zamiast w poziomie, umieszczone są one w pionowych odwiertach, na głębokościach osiągających nawet do 100m.
Wielkość kolektora zależna jest przede wszystkim od zapotrzebowania na ciepło budynku, zatem od powierzchni domu i systemów w jakich został wykonany, a także od rodzaju gruntu, z którego będziemy czerpać energię (im bardziej wilgotny grunt, tym więcej wat uzyskamy z metra kwadratowego). Szereg dodatkowych funkcji naszych pomp ciepła, takich jak c.w.u., ogrzewanie basenu czy chłodzenie budynku pozwala swobodnie dopasować odpowiednie rozwiązanie do indywidualnych potrzeb klientów.
Firma Ekosun korzysta z wieloletniego doświadczenia fachowców niemieckiego koncernu DIMPLEX
POMPY CIEPŁA GRUNTOWE
Gruntowe pompy ciepła to przede wszystkim nowoczesny, ekologiczny i ekonomiczny system grzewczy, który sprawdzi się w każdym domu. Wykorzystanie darmowej, odnawialnej energii odbywa się bez negatywnej ingerencji w środowisko naturalne. Niewątpliwie to rozwiązanie, które pozostaje w zgodzie z naturą. Ze względu na brak negatywnego oddziaływania na środowisko, to z pewnością najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania domu. Godne uwagi jest także to, że pompy ciepła gruntowe wykorzystują najgłębsze pokłady energii. Dzięki temu są niewątpliwie najmniej podatne na zmienne warunki pogodowe, w przeciwieństwie do pomp powietrznych. Gruntowe pompy ciepła charakteryzuje duża przewidywalność warunków pracy i stabilność, ponieważ działają w oparciu o stabilna temperaturę źródła dolnego. Niemniej jednak zainstalowanie źródła dolnego , wiąże się niewątpliwie z wyższym kosztem. Zatem pompy typu grunt/woda są wciąż mniej popularne i rzadziej wykorzystywane niż tańsze, równie wydajne pompy typu powietrze/woda.