Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15

Fotowoltaika Cieszyn

Panele słoneczne zyskują coraz większą popularność w Polsce. Przykładem krajów zachodnich Polacy chcą wprowadzać innowacyjne rozwiązania, które będą nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne. Również wśród mieszkańców Cieszyna można zaobserwować coraz większe zainteresowanie fotowoltaiką. Z racji tego, warto rozwiać kilka obaw, z którymi często spotykają się potencjalni klienci Ekosun. Fotowoltaika Cieszyn – przeczytaj informacje na temat fotowoltaiki w twoim regionie.

Fotowoltaika to nowoczesne rozwiązanie przeznaczone zarówno dla jednorodzinnych domostw, jak i większych przedsiębiorstw. Instalacja PV pozwala zaoszczędzić środki poprzez samodzielną produkcję elektryczności przy użyciu promieni słonecznych. Świadomy wybór konsumencki staje się inwestycją, która w ciągu kilku lat może się z powodzeniem zwrócić.

Firma Ekosun deklaruje, że wśród najważniejszych idei, które przyświeca jej podczas realizowania zleceń, jest dbałość o planetę, bezpieczeństwo oraz solidność. Każdy z podzespołów zainstalowanych przez firmę jest wytrzymały i odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu posłuży z powodzeniem przez wiele lat eksploatacji.

    NIE WIESZ CO WYBRAĆ?

    ZAMÓW DARMOWY AUDYT TECHNICZNY

    Fotowoltaika Cieszyn – panele fotowoltaiczne i ogniwa słoneczne

    Podzespołem, który stanowi trzon każdej instalacji jest ogniwo słoneczne. Podzespół ten musi być wykonany z wysokiej jakości surowców, aby przez wiele lat mogło skutecznie wytwarzać energię słoneczną. Ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z materiałów półprzewodnikowych, w Polsce do jego produkcji używa się najczęściej krzemu.

    Proces fotowoltaiczny zaczyna się od skupienia na panelu promieni słonecznych. Światło padające na płytkę jest absorbowane, następnie dochodzi do wybicia wolnych elektronów z atomu, co w konsekwencji prowadzi do wytworzenia elektryczności. Fotony ulegają przekształceniu w wolty, a tym samym światło zmienia się w elektryczność.

    Pojedyncze ogniwa grupuje się w moduły (ok. 60 ogniw), które mogą z powodzeniem w sposób ergonomiczny zasilić w energię gospodarstwo domowe. Jeden moduł ma moc ok. 250 – 320 Wp. Szereg modułów składa się na panele fotowoltaiczne.

    Na rynku znajdują się trzy rodzaje paneli słonecznych:

    amorficzne, które są najtańszą opcją. Jednakże materiał z którego zostały wykonane jest słabej jakości, co powoduje częste awarie. Panele amorficzne wymagają sporej powierzchni, ponadto mają niski współczynnik temperaturowy. Sprawdzają się wyłącznie z ciepłym klimacie w miejscach bardzo nasłonecznionych. Często używa ich się również do zasilenia mikrourządzeń, takich jak kalkulator. Sprawność szacowana jest na 6-10%.

    polikrystaliczne, których najczęściej używa się w Polsce. Można je rozpoznać po charakterystycznym kwadratowym kształcie i niebieskim odcieniu. Stosowane są zarówno w domach, jak i budynkach gospodarczych. Sprawność sięga ok. 18%.

    monokrystaliczne – wytwarza się je z monolitycznego kryształu krzemu, przez co osiągają sprawność w granicach 18-22%. Ich cena jest bardzo wysoka, co ma odzwierciedlenie głównie w jakości materiałów. Mają bardzo ciemny odcień niebieskiego, który wpada w granat.

    Pompy ciepła w Cieszynie i okolicach

    Mieszkańcy Cieszyna mogą również wprowadzić innowacyjne rozwiązania łączące elektryczność i ogrzewanie domu. Za pomocą pomp ciepła, które ma w swojej ofercie firma Ekosun, mogą postawić na bezpieczne i tanie ciepło użytkowe.

    Działanie pompy ciepła opiera się na przekształcaniu ogólnodostępnej energii na ciepło użytkowe, za pomocą którego można ogrzać dom lub wodę. Ponadto, dzięki dodatkowym funkcjom, istnieje możliwość ogrzewania wody basenowej, bądź chłodzenia pomieszczeń.

    Pompa ciepła dostarcza energię do sprężarki i pomp obiegowych, gdzie przekształca się ją na ciepło użytkowe. Wedle szacunków, dostarczenie 1 kWh energii wymaga pozyskania jedynie 250 Wh z sieci elektrycznej, natomiast reszta pochodzi z odnawialnego źródła (powietrze, grunt, woda). Wartość tę można również pomniejszyć po połączeniu pompy ciepła z fotowoltaiką.

    Pompy ciepła powietrzne i gruntowe

    Ekosun oferuje swoim klientom dwa różne rodzaje pomp ciepła:

    1. Pompa ciepła powietrzna. Jedno z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań dla gospodarstwa domowego. Pompą ciepła ogrzejemy nie tylko dom, ale także wodę użytkową, co w znacznym stopniu redukuje opłaty. Powietrzne pompy ciepła czerpią energię z powietrza, pobierając dany ładunek energetyczny. Jeżeli ładunek okaże się jednak zbyt mały, by uruchomić pompę, specjaliści Ekosun proponują zamontowanie grzałki elektrycznej.
    2. Pompa ciepła gruntowa stanowi drugi rodzaj pomp, wykorzystywany do ogrzewania domu przez firmę Ekosun. Ładunki energetyczne pobierane są z gleby za pomocą jednego z dwóch kolektorów – poziomego (który przybiera postać instalacji z rurek), bądź pionowego (który wymaga wykonania odwiertu do 100 m głębokości). Rury posiadają czynnik niezamarzający, który pozwala na pobieranie energii przetwarzanej na ciepło. Rodzaj kolektora uzależniony jest od rodzaju gleby i indywidualnego zapotrzebowania na ciepło. Należy również wspomnieć, że eksperci Ekosun służą fachową poradą i pomogą dobrać kolektor w zależności od warunków geologicznych.