Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15
Fotowoltaika zimą

Zwykle, kiedy tylko biała pierzyna śniegu pokryje dachy, nasi klienci wracają do nas z pytaniem – czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać? Zima w tym roku jest wyjątkowo mroźna i śnieżna, zatem postanowiłem poruszyć ten wracający jak bumerang temat. Rozwiejmy więc w końcu wątpliwości i poszukajmy odpowiedzi na pytanie: czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać? Jak pokrywa śnieżna wpływa na pracę instalacji fotowoltaicznej, a co za tym idzie na produkcję energii elektrycznej?  


Śnieg na panelach fotowoltaicznych – nie taki diabeł straszny jak go malują

Ostatnio nie możemy narzekać na brak śniegu, bo zima w tym roku sypnęła nim dość obficie. Jednak biorąc pod uwagę ostatnie lata, to raczej zjawisko epizodyczne. W Polsce opady śniegu występują najczęściej w miesiącach grudzień, styczeń, luty, a zatem w okresie, kiedy produkcja energii przez instalację jest na najniższym poziomie. Zaznaczmy od razu, że opady śniegu nie uszkodzą naszych instalacji fotowoltaicznych, ani też nie będą zagrażały ich poprawnemu funkcjonowaniu w późniejszych miesiącach. Moduły fotowoltaiczne renomowanych firm są dostosowane do zimowych warunków atmosferycznych, zatem nie musimy martwić się o ich bezpieczeństwo zimą. Zwykle na dachach montuje się ogniwa pod katem od 30 do 45⁰, co umożliwia zsuwanie się śniegu. Śnieg na modułach topnieje dość szybko, nie ma tendencji do zalegania, co możecie zaobserwować na załączonych zdjęciach. Nawet podczas zaśnieżenia bowiem promieniowanie częściowo dociera do modułu, generując niewielkie ilości energii. Część energii, podczas zsuwania się śniegu, zamieniana jest w ciepło, co jeszcze bardziej przyspiesza samoczynne odśnieżanie się modułów.

Działanie instalacji fotowoltaicznej latem i zimą

Instalacja Fotowoltaiczna Lipowa
Fotowoltaika zimą

Zdjęcia przedstawiają tą samą instalację fotowoltaiczną w Lipowej w porze letniej i zimowej.  Całkowita moc instalacji: 9,52 kWp. Zastosowane moduły: LG Full Black 340W, inwerter: Solar Edge z optymalizacją każdego modułu. Działanie modułów zimą obrazuje zdjęcie z aplikacji SoralEdge.

Praca instalacji fotowoltaicznej zimą

Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne? Odśnieżanie instalacji – więcej szkody niż pożytku

Nieumiejętne odśnieżanie instalacji fotowoltaicznej może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli już decydujemy się na odśnieżenie modułów, musimy przede wszystkim wiedzieć jak to zrobić. Podczas niewłaściwego odśnieżania możemy np. uszkodzić szkło na modułach. Pomijam już kwestię własnego bezpieczeństwa. Osobiście zdecydowanie odradzam naszym klientom odśnieżanie instalacji, zwłaszcza, że otrzymany dzięki niemu uzysk energii jest naprawdę znikomy.

Działanie fotowoltaiki zimą

Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne? Czy to się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna to system całoroczny. Oznacza to, że produkuje prąd przez wszystkie miesiące roku, niezależnie od temperatury.  Kluczowe jest jednak natężenie promieniowania słonecznego, a w związku z tym, naturalnie w miesiącach zimowych efektywność instalacji będzie niższa  niż latem. Jednak czy śnieg na modułach może znacznie obniżyć nasze uzyski. Zatem czy opłaca się odśnieżać panele fotowoltaiczne? Instytutu Innowacji Technicznych TEC (TEC Institut für technische Innovationen) postanowił ostatecznie rozwiać wszystkie wątpliwości. Pracownicy instytutu zbadali jakie różnice w uzyskach wykażą dwie identyczne instalacje, podczas gdy jedną regularnie odśnieżano, drugą pozostawiono nieodśnieżoną, a system pokryty był pokrywą śnieżną o grubości 10-60cm. Testy prowadzono w Czechach na instalacjach opartych na tych samych komponentach, o mocy 32,4 kWp, w czasie od listopada do stycznia. Eksperyment pokazał, że dzięki mechanicznemu odśnieżaniu, uzysk instalacji wzrósł o 1,4%. Co to oznacza?

Przyjmijmy, że na dachu domu jednorodzinnego posiadamy instalację o mocy 4,5 kWp. Ile możemy zatem zaoszczędzić odśnieżając swoją instalację? Załóżmy średnią cenę prądu: 0,61zł za 1 kWh.

4500 kWh x 1,4% = 60 kWh

60 kWh x 0,61zł = 38,43 zł

38,43 zł taką kwotę rocznie, w najlepszym wypadku moglibyśmy zaoszczędzić odśnieżając swoją instalację fotowoltaiczną. Co możemy stracić? Jeśli uszkodzimy moduł podczas odśnieżania, gwarancja producenta nie obejmie jego wymiany. Nie możemy zapominać też, że zimowe warunki i prace na dachu są zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia. Jak pokazują obliczenia zysk jest naprawdę niewielki i z całą pewnością niewspółmierny do ryzyka jakie niesie za sobą samodzielne odśnieżanie instalacji fotowoltaicznej.

Instalacja fotowoltaiczna zimą

MASZ WIĘCEJ PYTAŃ? SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM EKSPERTEM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *