Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15

Dane Europejskiej Agencji Środowiska wskazują, że jakoś powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie. Zanieczyszczone powietrze doskwiera nam przede wszystkim w okresie zimowym, dlatego postanowiliśmy stworzyć dla Was niezbędnik smogowy Ekosun. Przypomnimy czym jest smog, co go wywołuje oraz pokażemy jak z nim walczyć!

 

W tym roku, w jednym z podkrakowskich miasteczek zanotowano stężenie smogu wyższe niż w Pekinie. Z piędziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż trzydzieści trzy to polskie miasta. Stężenie pyłu zawieszonego w ostatnich tygodniach wielokrotnie przekraczało dopuszczalne normy. Niestety nadal nie wszyscy mamy świadomość, że szkodliwe substancje utrzymujące się w powietrzu mają fatalny wpływ na nasze zdrowie.

Jako firma zajmująca się odnawialnymi źródłami energii, przez cały rok podejmujemy działania, które mają poprawiać zarówno komfort życia naszych klientów, jak i stan powietrza, którym oddychamy.

Niedawno przekroczyliśmy barierę 2 Megawatów zamontowanej energii mikroinstalacji fotowoltaicznych. Łączna powierzchnia brutto tych instalacji to około 13 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni czynnej. W ciągu roku, taka ilość paneli obniża emisję pyłu zawieszonego o 600 kg, tlenku węgla o 4100 kg, a dwutlenku węgla o 1450 kg.

Naszą misją jest zachęcić jak najwięcej osób do inwestowania w najczystszą formę energii. Jeśli zastanawialiście się nad montażem własnej mikroinstalacji, poniżej przypomnimy od czego powiniście zacząć wybierając dla swojego gospodarstwa system OZE. Mamy jednak świadomość, że podejmowanie tego typu proekologicznych działań wymaga czasu. Równie istotne jest edukowanie i uświadamianie obywateli o szkodliwych skutkach działania smogu. Z naszym niezbędnikiem dowiecie się jak na co dzień możecie radzić sobie z trującymi zanieczyszczeniami.Co wywołuje smog?


Smog to zjawisko, które powstaje w wyniku zanieczyszczania powietrza przez człowieka w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Szkodliwe substancje utrzymują się w powietrzu w sytuacjach niskiego ciśnienia, występowania mgły oraz przy słabym wietrze. Znaczenie ma również ukształtowanie terenu. Najgorzej jest w naturalnych nieckach, gdzie trujący dym lubi osadzać się na dłużej. 

Problem z zanieczyszczeniem powietrza wzrasta zimą. Trucicielem numer jeden powietrza w Polsce są piece węglowe w gospodarstwach domowych. Porównując emisję w kotle starszego typu z nowoczesnymi, różnica w emisji pyłów jest nawet trzydziestokrotna. Ponadto Ci, którzy ogrzewają domy piecami, często wrzucają do nich śmieci i tani miał węglowy. W efekcie w powietrzu fruwają toksyczne substancje, których nikt nie chce wdychać.

Wiele osób błędnie zakłada, że nie warto obniżać emiisji zanieczyszczeń we własnym gospodarstwie z uwagi na to, że wielkie zakłady przemysłowe i tak generują ogromne ilości szkodliwego dymu. Założenie to jest błędne, ponieważ wielkie kominy budowane są według pewnym norm. Posiadają filtry odpylające i odsiarczające, a ich konstrukcja ma ułatwiać równomierne rozchodzenie się zanieczyszczeń do atmosfery ponad 100 metrów nad naszymi głowami. Taki dym pokonuje ograniczenia związane z ukształtowaniem terenu i nie gromadzi się w nieckach.

Sytuacji nie poprawia też ogromna liczba samochodów. Co ciekawe, spaliny samochodu nie wywołują zbyt wielu zanieczyszczeń. Dzięki katalizatorom, paliwo „dopala się” na tyle efektywnie, że zostaje z niego niewiele poza dwutlenkiem węgla i parą wodną. Dużo więcej pyłu, w dodatku wyjątkowo niebezpiecznego, powstaje w wyniku ścierania opon o jezdnię. Najgorsze są jednak zanieczyszczenia wtórne powstające w wyniku ruchu pojazdów. Samochody wzniecają w powietrze pył, który opada na ulice.Jak chronić się przed smogiem?


Poniżej znajdziecie kilka porad, do których warto zastosować się szczególnie gdy stężenie zanieczyszczeń znacznie przekracza normę. Te proste działania pomogą uchronić Wasze zdrowie przed szkodliwym działaniem smogu!


Noś maski przeciwpyłowe


Jednym ze sposóbów na ochronę zdrowia przed szkodliwymi następstwami oddychania zanieczyszczonym powietrzem jest korzystanie ze specjalnych maseczek przeciwpyłowych. O zakup maseczki powinny zadbać szczególnie osoby przebywające przez większość dnia na zewnątrz. Jeśli po swoim mieście poruszasz się na rowerze lub nie chcesz rezygnować z treningów biegowych – pomyśl o zakupie specjalistycznej maski!

Najbardziej podstawową wersję zakupisz w aptece. Maski higieniczne są pewną barierą, ale nie ochronią przed zanieczyszczeniem. To ma bardziej aspekt psychologiczny i edukacyjny – mówi Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

Profesjonalne, neopromenowe maski możesz kupić w sklepach internetowych i stacjonarnych w całej Polsce (punkty znajdziecie w wielu większych miastach). Producenci zapewniają, że filtr z aktywnym węglem zatrzyma ponad 99% zanieczyszczeń z powietrza. Mowa o kurzu, pyłkach roślinnych, nieprzyjemnym zapachu i oczywiście smogu. Taka specjalna opaska na nos i usta jest wodoodporna i ma dwa zawory, które zapobiegają gromadzeniu się wilgoci wewnątrz maski i ułatwiają wydychanie dwutlenku węgla.

Minusem zakupu takiej maseczki może okazać się cena. Za cały profesjonalny zestaw składający się z maski, etui oraz dodatkowego filtra zapłacisz około 125 zł. Pamiętaj, że co jakich czas musisz też wymieniać filtr. To koszt kilku złotych za każdy dodatkowy wkład.Nie wychodź niepotrzebnie z domu


Jeśli władze Twojego miasta wydają komunikat o wysokim stężeniu toksyn, nie wychodź niepotrzebnie z domu. Uprawiasz sport? Odpuść sobie trening na zewnątrz. Zamiast poprawiać kondycję bardziej zaszkodzisz swojemu ciału. W okresie zimowym zastanów się nad zakupem karnetu na siłownie.


Nie wietrz mieszkania


Jeśli poziom smogu w Twoim mieście sięga ponad normę postaraj się nie otwierać okien, szczególnie tych wychodzących na ulicę. Lepszym rozwiązaniem dla oczyszczenia powietrza w mieszkaniu będzie zakup oczyszczacza powietrza z filtrem.


Chroń dzieci przed szkodliwym smogiem


Dlaczego dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe działanie smogu? Bariery ochronne czyli śluz i nabłonek są u maluchów jeszcze nie w pełni rozwinięte, a krótkie i wąskie drogi oddechowe są bardziej podatne na podrażnienia i zapalenia. Co więcej, dzieci oddychają z większą częstotliwością niż dorośli i wchłaniają więcej szkodliwych zanieczyszczeń.

By lepiej chronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem zapewnij mu odpowiednią dietę bogatą w witaminy A, C, E oraz Selen, które pomagają zneutralizować nadmiar wolnych rodników. Nie wychodź z dzieckiem na zewnątrz, gdy jakość powietrza jest zła.

Staraj się jak najczęściej zabierać dziecko w rejony o czystszym powietrzu. Nawet krótkotrwały odpoczynek od szkodliwych zanieczyszczeń ma pozytywny wpływ na jego zdrowie.

Zachęcaj dziecko by oddychało przez nos, który jest naturalnym filtrem powietrza (większość dzieci oddycha przez usta!). Pomyśl też o zakupie przeciwpyłowej maski dla swojego malucha!Korzystaj z komunikacji miejskiej


W miarę możliwości unikaj ruchliwych ulic – jako pasażer oraz kierowca. Przesiadając się do miejskiej komunikacji będziesz wdychać mniej spalin i sam nie będziesz ich emitować. Pamiętaj, że w wielu miastach, w sytuacji znacznego przekroczenia zanieczyszczeń powietrza, wprowadzane są darmowe przejazdy komunikacją miejską. Tak jest na przykład w Krakowie, gdzie w dni alarmów smogowych wystarczy mieć ze sobą dowód rejestracyjny samochodu, by poruszać się komunikacją za darmo.


Wybieraj Odnawialne Źródła Energii


Wybierając alternatywne, ekologiczne źródła energii dla swojego domu przyczyniasz się do walki o czyste powietrze dla swojej rodziny oraz przyszłych pokoleń. Instalacje OZE obniżają emisję pyłu zawieszonego oraz tleknu i dwutlenku węgla do atmosfery.

Jeśli jesteś zainteresowany instalacją systemu odnawialnych źródeł energii w swoim domu lub firmie, skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatny audyt techniczny!

Pamiętaj, że audyt jest bezpłatny i niezobowiązujący. Podczas takiego spotkania zbadamy Twoje potrzeby i sprawdzimy profil zużycia energii w Twoim domu. Ocenimy też możliwości techniczne oraz stan Twojej instalacji. Zapoznasz się z pełną ofertą firmy Ekosun wraz z aktualnymi promocjami oraz możliwościami uzyskania dotacji. Instalacją paneli fotowoltaicznych, kolektrów słonecznych lub pompy ciepła zajemiemy się kompleksowo!Jedna myśl nt. „Niezbędnik smogowy Ekosun – co wywołuje smog i jak się przed nim chronić?”

  1. Z ostatniej chwili. Prezydent Bielska-Białej zdiagnozował, iż problem smogu w Bielsku-Białej wywołuje smog z Żywca. Jak się przemieszcza nie powiedział, myślę że telepatycznie.Brawo Panie Krywult

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *