Zdjęcie przedstawia magazyny energii z firmy SolarEdge.

Magazyny energii – Śląsk

Magazyny energii Śląsk – przechowują energię elektryczną, która zostaje uwalniana w czasie szczytowego zapotrzebowania energii lub w sytuacjach, gdy inne źródła energii nie są dostępne. Baterie pomagają również w utrzymaniu równowagi pomiędzy produkcją a konsumpcją energii, co tym samym poprawia elastyczność systemu energetycznego.  

 

Magazyny energii – korzyści dla prosumenta:

  • zwiększenie stopnia autokonsumpcji (zwiększenie nawet do 70%),
  • niezależność energetyczna, 
  • wykorzystanie maksymalnej mocy fotowoltaiki,
  • eliminacja problemu zbyt wysokiego napięcia w sieci,
  • system zasilania awaryjnego,
  • ekologia.

 

 

 

 

 

Autokonsumpcja – realne dane

Autokonsumpcja to wykorzystanie produkowanej energii elektrycznej przez prosumenta na bieżąco. Standardowa konsumpcja gospodarstwa domowego wyposażonego w instalację fotowoltaiczną wynosi 25-30%. Jednak po zainstalowaniu magazynu energii autokonsumpcja zwiększa się nawet do 70%.

Różnicę tę widać najlepiej na wykresach zawartych poniżej. Po lewej stronie widoczny jest wykres przed zainstalowaniem magazynu energii w okresie letnim. Kiedy problem zbyt wysokiego napięcia w sieci jest najbardziej zauważalny. Jest to bezpośrednio związane z nadmierną produkcją prądu w szczytowych momentach, która ostatecznie zostaje przekazana w sieci. Przez zbyt duże otrzymanie energii przez sieć dochodzi do zatrzymania sprzedaży prądu, co skutkuje drastycznymi skokami na tabeli. Drugi wykres przedstawia ilość poboru prądu, który ląduje bezpośrednio do magazynu energii.

Magazyn energii jest skutecznym narzędziem w eliminowaniu problemu zbyt wysokiego napięcia w sieci. Gromadzenie nadmiaru energii z instalacji fotowoltaicznej w magazynach pozwala na kontrolowane uwalnianie jej do sieci w momencie, gdy zapotrzebowanie na energię jest większe niż produkcja. Baterie energii działają jak bufor pomiędzy produkcją a konsumpcją energii, umożliwiając płynne dostosowanie ilości energii wprowadzanej do sieci, co pomaga w eliminowaniu problemu zbyt wysokiego napięcia. Dodatkowo przyczynia się do zwiększenia stabilności sieci poprzez redukcję wahania napięcia.

Falownik hybrydowy i magazyny energii 

 

Przy montażu magazynu największą rolę gra falownik hybrydowy. Dlaczego? Ponieważ pozwala na pobór energii z baterii w przypadku awarii sieci. Dzięki temu możemy liczyć na zapewnienie stałego przepływu prądu dla najważniejszych urządzeń w naszym domu.