Powietrzne pompy ciepła
Pompy ciepła powietrzne to aktualnie najbardziej nowoczesny, ekonomiczny i ekologiczny sposób ogrzewania domu. Pompa ciepła wygrywa z innymi systemami grzewczymi przede wszystkim na polu ekonomii. Powietrzne pompy ciepła wykorzystują bowiem darmową energię natury. Korzystanie z odnawialnych źródeł jest przyjazne dla środowiska, co w dobie walki ze smogiem ma niebagatelne znaczenie. Godne uwagi jest jednak także to, że energia wykorzystywana przez pompę jest całkowicie darmowa i dostępna dla każdego. Pompy ciepła powietrzne działają w bardzo szerokim zakresie temperatur powietrza. Aktualnie pompy działają w zakresie od -25oC do +45oC temperatury powietrza. Niewątpliwie dobierając pompę ciepła musimy uważać przede wszystkim na jej przewymiarowanie. Optymalnie dobrana pompa zapewni najbardziej wydajną i ekonomiczną pracę systemu grzewczego. Jak działają pompy ciepła? Zobacz najbardziej popularne rozwiązania: pompy ciepła zasilane powietrzem zewnętrznym i pompy ciepła zasilane powietrzem wentylacyjnym.
POMPY POWIETRZNE ZASILANE POWIETRZEM ZEWNĘTRZNYM
Powietrzne systemy składają się z wymiennika zewnętrznego oraz wewnętrznego (urządzenia typu split) lub jednostki zewnętrznej w postaci pompy ciepła i zasobnika c.w.u. (monoblok). Pompy ciepła powietrzne jako źródło ciepła wykorzystują powietrze. Produkcja ciepła możliwa jest nawet, gdy temperatura na zewnątrz budynku spadnie do -25°C. Jak to możliwe? W powietrzu, nawet przy ujemnej temperaturze, znajduje się pewien ładunek energii. Jeśli staje się on zbyt mały, aby zapewnić pompie ciepła zasilenie o odpowiednio wysokiej mocy wówczas konieczne staje się zastosowanie dodatkowego źródła ciepła. Może być nim istniejący kocioł gazowy, olejowy czy grzałka elektryczna, w którą wyposażona jest każda z naszych pomp. Ich zadaniem będzie pokrycie zapotrzebowania na ciepło w szczytowych momentach.
Tego typu pompy to doskonałe rozwiązanie nie tylko do budynków modernizowanych, w których istnieje już jedno źródło ciepła. To przede wszystkim alternatywa dla nowych budynków, w których chcemy wprowadzić oszczędności poprzez zastosowanie nowoczesnego i pewnego systemu grzewczego.
POMPY CIEPŁA POWIETRZNE ZASILANE POWIETRZEM WENTYLACYJNYM
Pompy ciepła zasilane powietrzem wentylacyjnym umożliwiają odzysk energii z niekontrolowanej wentylacji domowej i wykorzystanie jej do produkcji ciepłej wody użytkowej, a nawet do ogrzewania.
W takiej sytuacji, dolnym źródłem ciepła staje się powietrze wewnętrzne z domu o wartości od 5-20°C. Powietrze ogrzane w budynku poprzez urządzenia elektryczne, istniejący system grzewczy, czy przez domowników, dostarczane jest do pompy ciepła. Ta odzyskuje je i przekazuje do produkcji cwu lub zasilania instalacji grzewczej. W ten oto sposób ciepło z powietrza wentylacyjnego nie zostaje zmarnowane, a ponownie wykorzystane. Straty ciepła poprzez niekontrolowaną wentylację stanowią aż połowę całkowitych strat budynku, dlatego też pompa ciepła na powietrze wentylacyjne to przede wszystkim wygodna i oszczędna forma ogrzewania możliwa do zastosowania w każdym domu.