Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15
Ile kosztuje instalacja solarna? Co wpływa na cenę solarów?

Odnawialne źródła energii budzą coraz większe zainteresowanie, a wśród nich nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale również solary. Cena i czas zwrotu inwestycji w instalacje solarne nadal budzą sporo kontrowersji. Ile kosztuje instalacja solarna?


Co wpływa na koszt instalacji solarnych? Ile kosztuje instalacja solarna?


W zależności od tego, jaka jest to instalacja solarna, cena jest zróżnicowana. Poza rodzajem użytych kolektorów słonecznych wpływ na to, ile kosztuje instalacja solarna, mają m.in. zasobniki czy regulatory. Dlatego, mimo iż energia słoneczna często jest określana mianem darmowej, zanim zaczniemy z niej korzystać, musimy ponieść dość wysokie koszty.

Na koszt instalacji solarnej wpływ mają m.in.:

  • rodzaj, ilość i cena kolektorów (zalecane są kolektory płaskie),
  • cena zasobnika ciepłej wody użytkowej,
  • koszt stacji solarnej,
  • cena regulatora solarnego,
  • koszt zestawów i konstrukcji przyłączeniowych (np. zestawy wraz ze wspornikami do dachów płaskich),
  • koszt montażu.


Ile kosztuje instalacja solarna? Cena kolektorów i osprzętu


W pierwszej kolejności musimy obliczyć wydatek na kolektory. Podobnie jak koszt paneli słonecznych, również cena kolektorów jest różna. Najlepsze będą kolektory płaskie z szybami antyrefleksyjnymi (np. auroTHERM). Przyniosą one więcej oszczędności w skali całego roku. Na jakość ich pracy nie wpływają bowiem śnieg, lód i szron.

Jeden taki kolektor o wymiarach 2033 × 1244 mm (2,51 mkw.), grubości 3,2 mm oraz wadze 38 kg kosztuje ok. 2,5 tys. zł brutto. Pamiętajmy, że w domu jednorodzinnym, jeśli instalacja solarna ma służyć wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej, wystarczą kolektory o powierzchni ok. 2 mkw. na osobę.

Warto mieć też na uwadze fakt, że optymalne pokrycie zapotrzebowania na ciepło do podgrzewania wody powinno mieścić się w granicy ok. 60% rocznie. Jeśli oszczędność ciepła będzie wyższa, spadnie sprawność pracy kolektora, który z uwagi na nadwyżki wytwarzanego ciepła będzie miał przerwy w pracy.

Jeśli wybierzemy kolektory słoneczne, cena całej instalacji zostanie podwyższona o inne jej elementy, m.in.

  • zasobnik ciepłej wody użytkowej – dobry zbiornik o pojemności ok. 400 l i z dwiema wężownicami kosztuje ok. 3000 zł;
  • stacja solarna (system solarny) – system jest inny do domów wielorodzinnych, budynków użyteczności publicznej i domów jednorodzinnych (np. przeznaczony dla domów z dodatkowym źródłem ciepła z kotłem);
  • regulator solarny – najczęściej koszt kilkuset złotych;
  • zestawy przyłączeniowe – do 300 zł;
  • akcesoria do kolektorów (np. obudowy czujnika, przyłącza, separatory) – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od liczby i rodzaju akcesoriów.

Ile kosztuje instalacja solarna? Koszt montażu


Koszt montażu kolektorów słonecznych oraz systemów solarnych zależy m.in. od rozmiaru instalacji solarnej, jej położenia, typu i pokrycia dachu czy sposobu prowadzenia przewodów solarnych.

Sama robocizna to z reguły koszt do 2500 zł. Wszystko zależy jednak od wybranej ekipy wykonawców. Poza tym koszt montażu instalacji solarnej jest uwarunkowany regionem zamieszkania klienta oraz konkurencyjnością na rynku instalacji solarnych w danym miejscu. Przede wszystkim cena montażu zależy jednak od wielkości i stopnia skomplikowania instalacji kolektorów słonecznych.


Dopłaty do instalacji solarnych – ile dofinansowania od państwa można otrzymać?


Inwestorzy interesujący się kolektorami słonecznymi mogą ubiegać się o dofinansowanie takich instalacji, korzystając z programów rządowych lub samorządowych, realizowanych lokalnie.

W pierwszej kolejności można ubiegać się o dofinansowanie instalacji solarnych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W tym celu wystarczy, że udamy się do siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, aby dowiedzieć się więcej o obowiązujących programach finansujących instalacje solarne, takich jak:

  • Prosument 2 – dla osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych,
  • Bocian – dla przedsiębiorstw,
  • PolSEFF2 – dla małych i średnich przedsiębiorstw,
  • Czyste Powietrze – dla osób fizycznych.

W tych podmiotach możemy również dopytać o działania w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, na przykład Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE). Jest on prowadzony przez WFOŚiGW i korzysta z niego wiele gmin w Polsce.

Z kolei w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wsparcia mogą szukać rolnicy. Przykładem jest program PROW, kierowany właśnie dla rolników oraz przedsiębiorstw rolnych.

Pamiętajmy, że wysokość przyznawanych dotacji zależy od lokalnych ustaleń i warunków programów. Wcześniej należy się więc wczytać w ich zapisy prawne, aby spełnić podstawowe wymogi formalne. Między innymi dofinansowanie na solary jest przeznaczone dla podmiotów, które mogą uzasadnić montaż instalacji solarnej, np. ograniczenie emisji CO2 do atmosfery czy ciepła pozyskanego z konwencjonalnych źródeł energii.

W ramach dofinansowań można uzyskać nawet 60% zwrotu kosztów inwestycji. Jednak wsparcie finansowe uzyskamy też w bankach, które oferują niskoprocentowe pożyczki na realizację inwestycji. Wystarczy udać się do banku i zapytać o ofertę dla OZE. Dobrym przykładem jest Bank Ochrony Środowiska, który przygotował ofertę dla klientów indywidualnych oraz biznesowych.

Instalacja solarna jest więc rozwiązaniem wartym bliższego zainteresowania, o ile koszt jest miarodajny do zysków, a okres zwrotu z inwestycji stosunkowo krótki. Ten zależy od wielkości i wydajności solarów, ale również zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową i źródła ogrzewania, które mają zastąpić kolektory słoneczne.

Najkrótszy okres zwrotu występuje w przypadku zastąpienia przez instalację solarną ogrzewania wody energią elektryczną. Wówczas inwestycja zwróci się już po 8-10 latach, a przecież ceny prądu w najbliższych latach będą szły w górę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *