Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15
pompy ciepła gruntowe

Pompa ciepła to urządzenie, które potrafi zamienić ogólnodostępną, darmową energię zawartą w ziemi, wodzie lub powietrzu na ciepło użyteczne do ogrzania domu. Pompy ciepła wykorzystamy także do produkcji ciepłej wody użytkowej, co jeszcze bardziej wpływa na ekonomiczny aspekt tego rozwiązania.
Pobór energii odbywa się dzięki krążącemu w rurach kolektora niezamarzającemu czynnikowi roboczemu. Ten daje nam pewność, że instalacja będzie poprawnie pracowała niezależnie od warunków pogodowych. Pompa obiegowa umieszczona w pompie ciepła wymusza obieg czynnika roboczego, który odbiera ciepło z kolektora zewnętrznego. Następnie jest ono transportowane do parownika pompy ciepła. Tam zostaje przekazane czynnikowi chłodniczemu, który odparowuje. Jednocześnie sprężarka podnosi temperaturę czynnika do wartości użytecznej do ogrzania pomieszczeń. Już w postaci gazu transportowany jest on do układu grzewczego budynku (tzw. skraplacza). W wyniku oddawania ciepła do instalacji grzewczej budynku, czynnik skrapla się i w postaci ciekłej wraca do parownika. Wcześniej jednak następuje jego ochłodzenie w tzw. zaworze rozprężnym, w którym zostaje zredukowana wartość ciśnienia czynnika i jeszcze większe obniżenie jego temperatury. W ten sposób zostaje zamknięty cykl pracy. Schłodzony w parowniku czynnik roboczy dolnego źródła wraca do gruntu odzyskując z niego ponownie energię. Analogicznie działają pompy powietrzne, w których zasysane powietrze omywa parownik pompy ciepła.

Pompy ciepła – ekologicznie i ekonomicznie

Praca pompy ciepła opiera się więc wyłącznie na dostarczeniu energii do napędu sprężarki i pomp obiegowych, a jej efektywnością jest to, że dostarczenie do budynku 1kWh energii wymaga pobrania z sieci elektrycznej jedynie ¼ tej wartości czyli 250Wh. Wnioskując pozostałe 750Wh pobierane jest z odnawialnego źródła energii czyli gruntu, wody lub powietrza. W związku z tym instalacja, która wykorzystuje pompę ciepła nie produkuje żadnych spalin. Ze względy na to, niewątpliwie zaletą pomp ciepła jest brak konieczności posiadania kotłowni i komina spalinowego. Z pewnością kluczową informacją dla użytkownika pompy jest fakt, że pozwoli nam ona na  obniżenie rachunków za ogrzewanie. Szacuje się, że w porównaniu do przyłącza gazowego, zmniejszą się one dwukrotnie. Jeśli dotychczas korzystaliśmy z ogrzewania energią elektryczną – oszczędności będą jeszcze większe. Reasumując pompy ciepła to najbardziej ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzewania domu.

RODZAJE POMP CIEPŁA

Powietrzne pompy ciepła

Niewątpliwie powietrzne pompy ciepła należą do najbardziej ekonomicznych i ekologicznych urządzeń służących ogrzewaniu budynków i przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Pompy powietrze/woda wykorzystują powietrze zewnętrzne jako dolne źródło ciepła. Zima im nie straszna – mogą pracować nawet do temperatury -25oC.

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowa pompa ciepła do ogrzania Twojego domu wykorzystuje energię zgromadzoną w ziemi. W zależności od wybranego rozwiązania, jako dolne źródło energii może posłużyć wymiennik poziomy (wężownica zakopana pod powierzchnią działki) lub wymiennik pionowy (odwiert nawet do 200m). Ogrzewanie przy użyciu pompy ciepła jest przede wszystkim ekonomiczne, bezobsługowe i bezpieczne.

KILKA KORZYŚCI PRZEZ KTÓRE POKOCHASZ POMPY CIEPŁA


Źródło ciepła

Którego instalacja zwróci się w trakcie użytkowania.

Ekologiczne źródło ciepła

Wykorzystujące darmową energię z natury.

Gwarancja

Pokrycie 100% zapotrzebowania na ciepło budynku.

Niezależność

Od dostawców ciepła oraz od stale wzrastających cen paliw.


Kompleksowość

Jest to urządzenie z pakietem dodatkowych funkcji, takich jak przygotowanie c.w.u., chłodzenie pomieszczeń, podgrzewanie wody w basenie.

Możliwość podłączenia

Z istniejącym systemem grzewczym, np. z kominkiem z płaszczem wodnym, z instalacją solarną.

Oszczędność czasu oraz miejsca

Brak konieczności składowania paliwa oraz usuwania produktów spalania.

Bezawaryjność oraz wysoka żywotność

Przekraczająca przynajmniej dwukrotnie żywotność kotłów gazowych, olejowych oraz na paliwa stałe, cieplnej.


Komfort użytkowania

Jest to urządzenie bezobsługowe, czytelny interfejs umożliwia użytkownikowi sprawne ustawienie oczekiwanych parametrów bez konieczności regularnego zaglądania do systemu, a wygodny sposób sterowania pozwala na indywidualne ustawienie temperatury w każdym pomieszczeniu.

Współpracuje z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi

Ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym, a także umożliwia dowolną kombinację instalacji grzewczej w budynku. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie instalacji opartej na ogrzewaniu podłogowym jest gwarancją optymalnego rozkładu temperatur w pomieszczeniu i korzystnie wpływa na samopoczucie użytkowników.

Pompa ciepła

Jest urządzeniem o nowoczesnym designie, ciche oraz estetyczne, co umożliwia dowolne jego zlokalizowanie – np. w pralni, przedpokoju…

Oszczędności

Pompa ciepła gwarantuje najniższe na rynku koszty eksploatacji-
współczynnik efektywności COP dla gruntowych pomp ciepła NIBE wynosi ok 5, czyli z 1 kW energii elektrycznej otrzymujemy 5 kW energii cieplnej.