Pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które potrafi zamienić ogólnodostępną, darmową energię zawartą w ziemi, wodzie lub powietrzu na ciepło użyteczne do ogrzania domu lub produkcji ciepłej wody użytkowej.
Pobór energii odbywa się dzięki krążącemu w rurach kolektora niezamarzającemu czynnikowi roboczemu, który daje nam pewność, że instalacja będzie poprawnie pracowała niezależnie od warunków pogodowych. Pompa obiegowa umieszczona w pompie ciepła wymusza obieg czynnika roboczego, który odbiera ciepło z kolektora zewnętrznego. Następnie jest ono transportowane do parownika pompy ciepła, gdzie zostaje przekazane czynnikowi chłodnic emu, który odparowuje. Jednocześnie sprężarka podnosi temperaturę czynnika do wartości użytecznej do ogrzania pomieszczeń i już w postaci gazu transportowany jest on do układu grzewczego budynku (tzw. skraplacza). W wyniku oddawania ciepła do instalacji grzewczej budynku, czynnik skrapla się i w postaci ciekłej wraca do parownika. Wcześniej jednak następuje jego ochłodzenie w tzw. zaworze rozprężnym, w którym zostaje zredukowana wartość ciśnienia czynnika i jeszcze większe obniżenie jego temperatury. W ten sposób zostaje zamknięty cykl pracy. Schłodzony w parowniku czynnik roboczy dolnego źródła wraca do gruntu odzyskując z niego ponownie energię. Analogicznie działają pompy powietrzne, w których zasysane powietrze omywa parownik pompy ciepła.
Praca pompy ciepła opiera się więc wyłącznie na dostarczeniu energii do napędu sprężarki i pomp obiegowych, a jej efektywnością jest to, że dostarczenie do budynku 1kWh energii wymaga pobrania z sieci elektrycznej jedynie ¼ tej wartości czyli 250Wh. Pozostałe 750Wh pobierane jest z odnawialnego źródła energii czyli gruntu, wody lub powietrza.
RODZAJE POMP CIEPŁA
Powietrzne pompy ciepła
Powietrzne pompy ciepła należą do najbardziej ekonomicznych i ekologicznych urządzeń służących ogrzewaniu budynków i przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Pompy powietrze/woda wykorzystują powietrze zewnętrzne jako dolne źródło ciepła. Zima im nie straszna – mogą pracować nawet do temperatury -25oC.
Gruntowe pompy ciepła
Gruntowa pompa ciepła do ogrzania Twojego domu wykorzystuje energię zgromadzoną w ziemi. W zależności od wybranego rozwiązania, jako dolne źródło energii może posłużyć wymiennik poziomy (wężownica zakopana pod powierzchnią działki) lub wymiennik pionowy (odwiert nawet do 200m). Ogrzewanie przy użyciu pompy ciepła jest ekonomiczne, bezobsługowe i bezpieczne.