Fotowoltaika Czechowice-Dziedzice – panele i ogniwa słoneczne – pompy ciepła
Fotowoltaika Czechowice – Dziedzice
Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic i okolic cenią sobie zdrowe świeże powietrze i prąd bez wytwarzania zanieczyszczeń. W związku z tym coraz częściej decydują się na założenie fotowoltaiki. Fotowoltaika Czechowice – Dziedzice, dzięki programom grantowym ostatnio stała się naprawdę gorącym tematem. Fotowoltaika to przede wszystkim technologia, która w głównej mierze służy do produkowania prądu bez degradacji środowiska. Niewątpliwie warto pamiętać, że prąd ten możemy wykorzystać np. do ogrzewania budynków i wody.
Koszty instalacji PV zwracają się już po kilkunastu latach, a nawet wcześniej. Warto śledzić dofinansowania i dotacje dla mieszkańców Czechowic.
Fotowoltaika to ekonomiczna i ekologiczna inwestycja. Założenie paneli fotowoltaicznych i całego systemu warto zlecić firmie, która ma w tej materii wieloletnie doświadczenie – tak jak Ekosun. Dzięki temu wraz z instalacją PV otrzymujesz pewność, że usługa została wykonana perfekcyjnie i przez lata będziesz cieszyć się własnym prądem. Jeżeli tego prądu będzie więcej niż potrzebujesz, jego nadwyżkę możesz odesłać miejscowej elektrowni, by móc je wykorzystać w mniej słonecznych (i korzystnych pod kątem pozyskiwania prądu z promieni słonecznych) miesięcy.
Warto podkreślić, iż fotowoltaika jest optymalnym rozwiązaniem pozyskiwania ekologicznej energii nie tylko dla gospodarstw domowych (zarówno małych domków jednorodzinnych, jak i większych, wielorzodzinnych) na terenie Czechowic-Dziedzic i okolic, lecz również dla przedsiębiorstw.
NIE WIESZ CO WYBRAĆ?
Fotowoltaika Czechowice – Dziedzice: panele fotowoltaiczne i ogniwa słoneczne
Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną na elektryczną.
Działa to na następującej zasadzie: cząsteczki światła (fotony) padają na płytkę zbudowaną z krzemu (ogniwo fotowoltaiczne), które absorbują je i przesyłają do falownika (inwertera). Ten zamienia je w uporządkowany przepływ ładunków elektrycznych na zasadzie siły elektromotorycznej. W taki właśnie sposób wytworzony zostaje prąd, gotowy do użytkowania. Cały ten proces nazywa się procesem fotowoltaicznym.
Sercem i silnikiem paneli słonecznych są wspomniane ogniwa fotowoltaiczne i od ich trwałości oraz jakości zależy sprawność całego systemu. Aby wzmocnić ich siłę, są łączone grupowo w jeden moduł. Zwykle jest to 60 ogniw na jeden moduł. Grupa kilku modułów tworzy jeden panel. Panele z kolei są łączone w instalacje. Moc i rodzaj instalacji dobieramy tak, aby była optymalnie dopasowana do zapotrzebowania na energię oraz możliwości techniczne danego budynku.
Wyróżniamy następujące panele fotowoltaiczne:
Najpopularniejszymi są polikrystaliczne i stosuje się je przy budynkach mieszkalnych i elektrowniach słonecznych. Optycznie charakteryzują się niebieską barwą i kwadratowym kształtem. Ich sprawność przelicza się na 18%. Można zdecydować się również na monokrystaliczne, które są bardziej wytrzymałe i wydajne od polikrystalicznych, gdyż ich sprawność to powyżej 18% sięgająca 22%. Zbudowane są z monolitycznego krzemu i mają barwę ciemnoniebieską. Za ich największą wytrzymałością idzie najwyższa cena. Najsłabsze są amorficzne, ich wytrzymałość to 6-10% i mogą łatwo skruszeć. Z tego powodu są najtańsze na rynku i wymagają silnego nasłonecznienia (klimat równikowy) – w naszych warunkach klimatycznych posłużą do zasilania mniejszych urządzeń, np. kalkulatorów.
Pompy ciepła w Czechowicach-Dziedzicach i okolicach
Firma Ekosun pomaga swym klientom i pracownikom podnieść ich jakość życia, dzięki propagowaniu ekologicznych rozwiązań w dziedzinie wytwarzania prądu, ale też ogrzewania mieszkań oraz wody. Istniejemy na polskim rynku już 20 lat, wdrażając nowoczesne ekologiczne technologie – fotowoltaikę oraz pompy ciepła.
Pompy ciepła służą do ogrzewania wody za pomocą energii z otoczenia. Dzięki temu w domu są ciepłe kaloryfery oraz woda w kranie. Co więcej, dzięki dodatkowym funkcjom pompa ciepła potrafi skutecznie ochłodzić mieszkanie w czasie upałów czy ogrzać wodę w basenie.
Aby mogło tak się stać, pompa ciepła pobiera ogólnodostępną energię – w zależności od rodzaju pompy z ziemi, wody lub powietrza – a następnie przetwarza ją w ciepło użytkowe. Co ważne, na 1kWh aż 750 Wh energii pochodzi z odnawialnego źródła, natomiast jedynie 250 Wh pompa ciepła pobiera z energii elektrycznej. Prąd ten może pochodzić z sieci miejskiej, ale również z paneli fotowoltaicznych.
Pompy ciepła są jedną z ciekawszych ekologicznych technologii – nie wymagają obsługi, są bezpieczne i ekonomiczne. Specjaliści Ekosun pomogą w doborze urządzenia, aby pokryć w 100% zapotrzebowanie danego budynku na ciepło. Dzięki temu właściciel pompy staje się niezależny od komercyjnych dostawców ciepła! Należy podkreślić także fakt, że koszty instalacji pompy zwracają się w trakcie jej użytkowania.
Pompy ciepła powietrzne i gruntowe
W ofercie Ekosun znajdują się dwa rodzaje pomp ciepła: powietrzne i gruntowe. Jak można się domyślić, różnią się one źródłem, z którego pobierana jest energia.
Pompa ciepła gruntowa pobiera ciepło z ziemi za pomocą jednego z dwóch typów kolektorów: pionowego lub poziomego. W ziemi umieszczamy specjalne rury, w których przemieszcza się czynnik roboczy. Pobiera on energię z gleby i dostarcza do pompy. Pompa przetwarza ją na ciepło użytkowe.
Pompa ciepła powietrzna zasila natomiast ładunkiem energii z powietrza, określone modele mogą też korzystać z energii pochodzącej z powietrza wentylacyjnego.