Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15
Zdjęcie przedstawia mężczyznę montującego panel fotowoltaiczny na dachu domu jednorodzinnego.

Termin zgłoszeń do piątej edycji programu dotacji dla prosumentów „Mój Prąd” powoli dobiega końca. W tym roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwiększyło budżet o 450 milionów złotych. Z nami dowiesz się, jak skorzystać z tych środków na dofinansowanie własnej fotowoltaiki.

Jak otrzymać dofinansowanie fotowoltaiki?

Z dotacji mogą skorzystać przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych, którzy rozliczają się w systemie net-billing oraz dotychczas nie skorzystali z dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej. Stworzono jednak dodatkowe dwa segmenty, by zwiększyć szanse wśród klientów. Drugi skupia się na osobach na podobnych warunkach, co pierwszy. Różnica widnieje jedynie w rozliczeniach w systemie net-metering, od których wymagane jest przejście na system rozliczania energii elektrycznej net-billing.

Trzecia grupa wnioskodawców jest dla osób, które otrzymały dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej z programów: Mój Prąd, Czyste Powietrze oraz organizowanych przez Gminy. W tym przypadku istnieją następujące warunki skorzystania z dotacji fotowoltaiki:

  • mikroinstalacja fotowoltaiczna została zgłoszona do przyłączenia do dnia 31.03.2022, ale zmieniono system rozliczania energii elektrycznej na net-billing,
  • mikroinstalacja fotowoltaiczna z otrzymanym wcześniej dofinansowaniem, została zapłacona i przyłączona do 1 lutego 2020 roku,
  • do dofinansowania zgłoszone zostanie dodatkowe urządzenie z zakresu: magazynów ciepła/urządzeń grzewczych, magazynu energii elektrycznej, systemu zarządzania energią HEMS/EMS, kolektorów słonecznych. 

Szczegółowe dotyczące dofinansowania i wzory wymaganych dokumentów znajdują się na stronie Mój Prąd.

Czym jest system net-billing?

Inaczej nazywany systemem wartości (nie ilości) rozliczenia nadwyżki energii elektrycznej, wyprodukowanych przez prosumenta. Polega przede wszystkim na stworzeniu kont prosumenckich, na których są gromadzone pieniądze otrzymane ze sprzedaży energii. Jego wartość równa się wartości energii wprowadzonej do sieci.

Niecałe dwa lata temu net-billing zastąpił stary system net-metering, który skupiał się na opustach. Klient po nagromadzeniu nadwyżki energetycznej oddawał ją do infrastruktury elektrycznej – co ciekawe – mógł ją ponownie użyć, jednak za dodatkową opłatą. 

Więcej informacji na temat opłacalności obu strategii znajdziesz w tekście dotyczącym porównania systemów rozliczeniowych.

Fotowoltaika dotacje – podsumowanie

Piąty nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki w programie Priorytetowym Mój Prąd dotyczy przedsięwzięć polegających na zakupie i montażu:

  • mikroinstalacji fotowoltaicznych od 2 do 10 kW (do 7 000 zł);
  • magazynów energii (do 16 000 zł);
  • pomp ciepła (do 28 500 zł) lub magazynów ciepła (do 5 000 zł);
  • systemów EMS/HEMS (do 3 000 zł);
  • kolektorów słonecznych (do 3 500 zł).

Nabór dedykowany jest prosumentom doliczającym się w systemie net-billing.

Wysyłanie wniosków i nabór do dofinansowania fotowoltaiki trwa do 22.12.2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *