Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15
fotowoltaika 2022

Rok 2022 jest przełomowy w kwestii przepisów dotyczących instalacji fotowoltaicznych. Szykuje się największa zmiana reguł gry od 2016 r. Jak zmiany w przepisach dotkną prosumentów produkujących już własny prąd ze słońca, a jak tych, którzy dopiero myślą o inwestycji w fotowoltaikę. Fotowoltaika 2022 – zobacz co się zmienia.

Fotowoltaika w 2022 roku

Rynek fotowoltaiki w 2021r. rozwijał się bardzo dynamicznie. Fotowoltaika jest najszybciej rozwijającą się gałęzią energetyki odnawialnej. Na koniec września 2021 moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce przekroczyła 6,3 GW. Od stycznia do września 2021 przybyło 230 tys. nowych prosumentów, a ich ogólna liczba zbliża się do miliona. Tylko nasza firma w ubiegłym roku zamontowała instalacje o łącznej mocy 5,767 MW. Dynamiczny wzrost zainteresowania produkcją własnego prądu spowodowany był kilkoma czynnikami. Po pierwsze rosnące ceny energii skłoniły osoby prywatne i przedsiębiorców do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Po drugie rynek stymulowały różnego rodzaju dotacje i dofinansowania. Nie bez znaczenia była także informacja o zmianie systemu prosumenckiego. Zapowiedź zmian w ustawie o OZE, o której zrobiło się głośno wiosną 2021 z pewnością przyspieszyła decyzję inwestorów. Kiedy stało się pewne, że przepisy w 2022 ulegną sporej zmianie, trend wzrostowy nabrał jeszcze na sile. Jakie zmiany w branży fotowoltaiki przynosi 2022 r.?

Fotowoltaika 2022 – co się zmienia?

Nowelizacja ustawy o OZE, którą sejm przyjął w grudniu 2021 zmienia przede wszystkim system rozliczeń prosumentów – czyli rozliczenie właścicieli instalacji fotowoltaicznych z dostawcami prądu. Stosowany dotychczas od lat system: net-metering i system opustów zastąpi systemem net-billingu. Czym różnią się oba te systemy?
fotowoltaika 2022

Obowiązujący system opustów – net-metering

Właściciele mikroinstalacji fotowoltaicznych – prosumenci, który produkują energię na własne potrzeby – korzystają z bezgotówkowego systemu rozliczeń – systemu opustów. Polega on na tym, że jeśli nie zużywasz w danym okresie całości wyprodukowanej przez instalację energii, zostaje ona oddana do sieci. Wszystkie oddane do sieci kWh są zliczane i można odebrać 70% lub 80% tej energii w momentach zwiększonego zapotrzebowania na energię. Oznacza to, że w tych dniach, kiedy PV produkuje mniej energii niż potrzebujemy, odbieramy energię z sieci. Rozliczenie odbywa się w stosunku ilościowym w stosunku, który wynosi:
• 1:0,7 – dla instalacji o mocy powyżej 10 kWp
• 1:0,8 – dla instalacji o mocy poniżej 10 kWp

Nowy system rozliczeń – net-billing

Nowy system opiera się nie na ilościowym (jak dotychczas), a wartościowym systemie rozliczania nadwyżek energii. Podstawową różnicą jest zatem zmienność ceny za energię elektryczną. W starym systemie opustów energia oddawana do sieci i odbierana miała tą samą wartość. W systemie net-billingu energia wprowadzana i odbierana z sieci będą rozliczane oddzielnie – inna będzie zatem cena sprzedaży energii, a inna cena zakupu. To właśnie rodzi chyba najwięcej obaw wśród inwestorów. Jak podaje Marcin Ścigan (Ministerstwo Klimatu i Środowiska), każdy prosument będzie miał tzw. konto prosumenckie, na którym będzie gromadził się tzw. depozyt prosumencki. Jego wartość będzie równała się wartości energii wprowadzonej do sieci. System jednak wcale nie musi okazać się znacząco gorszy dla użytkowników PV. Mimo to, większość inwestorów chce pozostać w starym systemie rozliczeń. Czy jest jeszcze na to szansa?

fotowoltaika 2022Fotowoltaika 2022 – kogo dotyczą zmiany?

Nowelizacja ustawy o OZE przede wszystkim nie dotyka prosumentów, którzy już produkują własną energię. Zatem wszystkie funkcjonujące instalacje pozostają w obowiązującym systemie rozliczeń na okres 15 lat. Zmiana na nowy system rozliczeń jest możliwa tylko i wyłącznie na wniosek prosumenta. Nowe rozwiązanie wchodzi w życie 1. kwietnia 2022r. Wszystkie instalacje PV, które zgłosimyh do Operatora Sieci Dystrybucyjnej po tej dacie, będzie obowiązywał już system net-billingu. Jeśli więc chcesz korzystać z obowiązującego systemu opustów przez następne 15 lat, masz jeszcze szansę. Jaki warunek trzeba spełnić?

Warunkiem pozostania w bezgotówkowym systemie rozliczeń (obowiązującym systemie opustów) jest poprawne i kompletne zgłoszenie mikroinstalacji PV do Operatora Sieci Dystrybucyjnej, dokonane do 31.marca 2022.

Jak możemy przeczytać w opublikowanym na rządowym portalu stanowisku Ministerstwa Klimatu i Środowiska:
„Dla nabycia tego prawa nie ma natomiast znaczenia wymiana licznika, przyłączenie mikroinstalacji, wytworzenie energii elektrycznej oraz przekazanie jej do sieci. Są to czynności techniczne, które wpłyną na moment rozpoczęcia działalności prosumenckiej, bez wpływu na nabycie prawa do rozliczania się w systemie opustu”. Więcej na: NOWY SYSTEM ROZLICZEŃ

Fotowoltaika 2022 – trzy etapy zmian:

Instalacje fotowoltaiczne zgłoszone do 31.marca 2022 – rozliczanie na dotychczasowych zasadach przez kolejne 15 lat.

Instalacje zgłoszone od 1.kwietnia 2022 do 30.czerwca 2022 – rozliczenie na dotychczasowych zasadach tylko w okresie przejściowym. Okres ten trwa do 30.czerwca 2022, później przejście na system net-billingu. Energia, którą wprowadzimy do sieci, ale nie pobierzemy, zasili depozyt prosumencki użytkownika. W okresie przejściowym cena energii, którą wprowadzimy do sieci będzie wyznaczana jako cena rynkowa miesięczna. Wartości te będą obowiązywały do 1.lipca 2024r.

Instalacje zgłoszone po 30.czerwca – rozliczanie w systemie net-billingu.

Kolejna duża zmiana zasad ma nastąpić po 1.lipca 2024r. Wówczas to wartość wprowadzanej do sieci energii będzie wyznaczana dla elementarnych, poszczególnych okresów rozliczeniowych – określonych godzinowo.

Jeśli zatem chcesz produkować własny prąd ze słońca i rozliczać się w bezgotówkowym systemie opustów, masz czas jeszcze tylko do 31.marca 2022r. Umów się z naszym doradcą technicznym, który przygotuje kalkulację dla twojego domu.

fotowoltaika 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *