Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15
Jak uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę i pompy ciepła? Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z programu Mój Prąd i innych?

Instalacje fotowoltaiczne zwiększają niezależność energetyczną i obniżają rachunki za prąd. Dziś koszty takiej inwestycji możesz obniżyć przez dotacje i dofinansowania (np. program Mój Prąd). Sprawdź, z jakich dopłat możesz skorzystać i ile na tym zaoszczędzisz – dofinansowanie na fotowoltaikę.


Jakie istnieją źródła dofinansowania instalacji fotowoltaicznej?


Dotacje na fotowoltaikę możesz pozyskać z kilku źródeł. O dofinansowanie paneli fotowoltaicznych możesz ubiegać się z programów, które zakładają dofinansowanie na fotowoltaikę:

 • Program Mój Prąd,
 • Program Agroenergia,
 • Program Czyste Powietrze,
 • Program Energia Plus,
 • Program Prosument 2,
 • Programy regionalne.

W zależności od celu programu jest on skierowany do jednej lub kilku wybranych grup (np. domy jednorodzinne, firmy, rolnicy, wspólnoty mieszkaniowe), różna jest też kwota dofinansowania, o czym przeczytasz w kolejnych akapitach.

Pamiętaj jednak, że dofinansowanie fotowoltaiki to tylko jedna z form częściowego finansowania instalacji fotowoltaicznej. Poza nimi możesz starać się o pożyczki w bankach lub skorzystać z leasingu na instalacje PV (operacyjny, finansowy, pożyczka leasingowa).

W końcu sprawdź też, czy nie przysługuje Ci ulga termomodernizacyjna. Fotowoltaika samodzielnie pozwala odliczyć nawet 53 000 zł, a wspólnie z małżonkiem/małżonką nawet 106 000 zł.


Instalacja solarna oparta na kolektorze słonecznym. Zasada działania

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na fotowoltaikę?


Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne znacznie zmniejszy koszty inwestycji, dzięki czemu skrócisz okres zwrotu poniesionych wydatków. Wcześniej musisz jednak poznać odpowiednie programy pod kątem ich przeznaczenia:

 • Mój Prąd – prosumenci, czyli osoby fizyczne wytwarzające prąd na własne potrzeby z instalacji o mocy 2-10 kW, które jego nadwyżki oddają do sieci energetycznej;
 • Agroenergia – rolnicy, którzy przynajmniej od roku są właścicielami lub dzierżawią nieruchomość o powierzchni 1 do 300 ha;
 • Czyste Powietrze – właściciele lub współwłaściciele domków jednorodzinnych (obowiązuje limit dochodów: 1. podstawowy poziom dofinansowania – dochód roczny nie przekracza kwoty 100 000 zł; 2. podniesiony poziom wsparcia – 1960 miesięcznie na osobę dla jednoosobowych gospodarstw domowych i 1400 zł/osobę dla gospodarstw wieloosobowych);
 • Energia Plus – dotacje fotowoltaiki dla firm;
 • Prosument 2 – osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego;
 • Programy regionalne – dofinansowanie fotowoltaiki od gmin (warunki i wysokość dopłat różne w zależności od programu i regionu).

Jaka jest wysokość dofinansowania instalacji fotowoltaicznej?


Dopłaty do fotowoltaiki wynoszą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych – w zależności od programu i skali inwestycji:

 • Mój Prąd – 5 000 zł na jedną inwestycję, ale nie więcej niż 50% kosztów instalacji PV;
 • Agroenergia – dwa progi: do 20% kosztów instalacji PV, ale nie więcej niż 15 000 zł przy instalacji o mocy od 10 do 30 kW lub do 13% kosztów instalacji PV, ale nie więcej niż 20 000 zł przy instalacji o mocy od 30 do 50 kW;
 • Czyste Powietrze – program połączono z dotacją Mój Prąd, dzięki czemu możesz uzyskać 37 000 zł zamiast 32 000 zł (5 000 z programu Mój Prąd na instalację PV);
 • Energia Plus – dotacje fotowoltaiki do 50% kosztów kwalifikowanych lub pożyczka do 85% kosztów kwalifikowanych;
 • Prosument 2 – dotacja w wysokości 15% lub 30% kosztów, ewentualnie oprocentowanie pożyczki w wysokości 1% z maksymalnym okresem finansowania 15 lat.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie na fotowoltaikę?


Najpopularniejszym programem dofinansowania fotowoltaiki jest Mój Prąd. Wniosek w tym programie składasz przez Internet, korzystając ze strony mojprad.gov.pl. Program jest realizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Mój Prąd, z uwagi na dużą popularność, to jednak długi czas rozpatrywania wniosków – nawet do 4 miesięcy.

Formy składania wniosków w innych programach zakładających dofinansowanie na fotowoltaikę:

 • Agroenergia, Energia Plus – w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (https://gwd.nfosigw.gov.pl);
 • Czyste Powietrze – informacji szukaj na właściwych dla miejsca zamieszkania stronach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
 • Prosument 2 – informacje znajdziesz na stronie i w oddziałach banków, które biorą udział w programie, oraz na stronie NFOŚiGW.

Jakie istnieją źródła dofinansowania pompy ciepła?


Jeśli brać pod uwagę dotacje, fotowoltaika daje ogromne możliwości pozyskania dodatkowych funduszy. Mniej powszechne są programy wspierające zakup i montaż pompy ciepła.

Dla osób prywatnych pozostaje program Czyste Powietrze. Możesz z niego skorzystać, jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, jak również budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Zasady programu są identyczne z tym, co obowiązuje dofinansowanie paneli fotowoltaicznych (sprawdź wyżej). W zależności od typu zamontowanych pomp ciepła możesz otrzymać:

 • podstawowy poziom wsparcia (dopłata do 25 000 zł bez mikroinstalacji fotowoltaicznej i 30 000 zł z instalacją PV);
 • podniesiony poziom wsparcia (dopłata do 32 000 zł bez mikroinstalacji fotowoltaicznej i 37 000 zł z instalacją PV).

Jeśli decydujesz się na montaż pomp ciepła, dodatkowo przysługuje Ci ulga termomodernizacyjna (do 53 000 zł na osobę, do 106 000 zł na oboje małżonków).

Rolnicy mogą natomiast ubiegać się o dotację z programu Agroenergia. Dopłaty obowiązują przy instalacji pomp ciepła o mocy od 10 do 50 kW. Jednak złożenie wniosku musi warunkować wcześniejsze przeprowadzenie audytu energetycznego, który powinien rekomendować wnioskowany zakres przedsięwzięcia. Wysokość dotacji i forma składania wniosku są identyczne z tymi dotyczącymi instalacji fotowoltaicznych.

Widać więc wyraźnie, że o wiele większe pole wyboru przy ubieganiu się o dotacje daje montaż instalacji PV. Dla osób fizycznych najlepszą i najczęściej wybieraną opcją jest dofinansowanie Mój Prąd. Jeśli interesują Cię dotacje na pompy ciepła, skorzystaj z programu Czyste Powietrze.


Poznaj naszą ofertę i znajdź rozwiązanie idealne dla Ciebie i twojego biznesu.

OFERTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *