Wraca odwieczne zimowe pytanie, które zadają sobie najwięksi filozofowie – odśnieżanie fotowoltaiki, warto czy nie warto? Święta za pasem, a grudzień nadszedł szybciej niż ktokolwiek z nas się spodziewał. Wraz ze świąteczną aurą pojawił się śnieg, który przykrył dachy i panele fotowoltaiczne.
Usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych
Od kilkunastu dni w Bielsku-Białej pojawia się coraz więcej białego puchu. Trzeba jednak pamiętać, że śnieg i mrozy w Polsce zazwyczaj są tylko chwilowe – bardzo szybko dochodzi do szybkiej poprawy, zwłaszcza przed samymi świętami. Faktem jest, że grudzień, styczeń i luty uznaje się za najciemniejszy. Jest to bezpośrednio związane z szybkimi wschodami i zachodami słońca, przez co panele otrzymują mniej energii do przetworzenia. Podaje się, że zimą nasłonecznienie jest od sześciu do ośmiu razy mniejsze niż w lecie. Jednak po wyliczeniach prosument ciągle pozostaje na plusie. W gorszych okresach wykorzystuje się nadwyżkę naprodukowanego prądu w okresie letnim. Oznacza to, że najważniejsze nie są etapy maksymalnej i minimalnej produkcji, lecz jej średnia w ciągu roku. Dlatego też uspokajamy wszystkich chętnych, którzy właśnie myślą o wejściu na dach z łopatami do odśnieżania.
Jeśli jednak ciągle zastanawiasz się nad odśnieżaniem paneli, to zapraszamy do czytania dalszej części naszego artykułu.
Odśnieżanie fotowoltaiki – zdanie ekspertów
Usuwanie śniegu nie jest zalecane przez renomowane firmy instalacji fotowoltaicznych. Warto również zaznaczyć, że nie ma większego powodu, by je odśnieżać. Po pierwsze śnieg na panelach niczego nie uszkodzi i nie zagraża to ich dalszemu funkcjonowaniu. Dodatkowo moduły montowane są na dachach pod kątem od 30⁰ do 45⁰, co pozwala na bezproblemowe zsuwanie się śniegu. Kolejnym argumentem jest fakt, że śnieg topnieje całkiem szybko z paneli i nie ma tendencji do zalegania.
Instytut Innowacji Technicznych TEC wykonał pomiary na panelach, które wykazały jednoznacznie, czy odśnieżanie się opłaca. Badanie wykonano w Czechach na przykładzie domu jednorodzinnego, posiadającego moc 4,5 kWp. Po przeliczeniu wyników eksperymentu wyszło, że zaoszczędzono zaledwie 38,43 zł rocznie. Szczegóły tych obliczeń są dostępne w artykule – czy trzeba odśnieżać fotowoltaikę.
Wady odśnieżania paneli fotowoltaicznych
- niebezpieczeństwo – istnieje duże ryzyko przy wchodzeniu na oblodzony dach;
- uszkodzenie paneli – przy nieodpowiednim odśnieżaniu łatwo można uszkodzić panele, wpływając na ich działanie;
- krótkotrwałe działanie – po usunięciu śniegu z dachu istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się ponownie bardzo szybko;
- dodatkowy wydatek – przed rozpoczęciem działań wymagany jest zakup specjalistycznego sprzętu do odśnieżania oraz zakup osprzętu zabezpieczającego przed upadkiem z dachu.
Podsumowanie
Na czas zimowy nie zalecamy ingerować w system, ponieważ może to uszkodzić urządzenie. Dodatkowo śnieg, który znajduje się na panelach nie wpływa w Polsce na wydajność – szybko dochodzi do topnienia, a przymrozki są krótkotrwałe. Zamiast tego polecamy odpocząć i cieszyć się zimową aurą wraz z najbliższymi.