Ulga termomodernizacyjna obowiązuje od 2019r. i obejmuje wszystkie inwestycje, które rozpoczęły się po 1. stycznia 2019. Zobacz jakie inwestycje możesz odliczyć od podatku, kto może skorzystać z ulgi, jak wygląda aktualna sytuacja. Mimo, iż ulga nadal funkcjonuje na niezmiennych zasadach, w 2022 zmienia się nieco lista inwestycji, które mogą zostać nią objęte. Z wpisu dowiesz się: ulga termomodernizacyjna co można odliczyć w 2022.
Ulga termomodernizacyjna – na czym polega?
Od 1. Stycznia 2019r. podatnicy mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Zakłada ona odliczenie od dochodu bądź przychodu wydatków związanych z termomodernizacją mieszkalnego budynku jednorodzinnego. Z ulgi mogą skorzystać podatnicy, płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy opłacają podatek według skali podatkowej (17% lub 23%)m podatku liniowego (19%) lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Maksymalna kwota odliczenia to 53 tys. złotych – niezależnie od ilości podjętych inwestycji w konkretnym budynku. W sytuacji, gdy kwota odliczenia, nie ma pokrycia w dochodzie rocznym, ustawa przewiduje dokonywanie odliczeń w latach kolejnych. Czas na odliczenie obejmuje 6 lat, liczonych od końca roku podatkowego, w którym ponieśliśmy pierwszy wydatek związany z termomodernizacją.
Ważne: Z odliczenia nie mogą skorzystać właściciele budynków w trakcie budowy. Ulga obejmuje jedynie budynki już istniejące. Ponadto czas realizacji inwestycji, która ma zostać objęta ulgą, nie może przekroczyć 3 lat. Można jednak skorzystać z ulgi, jeszcze przed zakończeniem inwestycji.
Ulga termomodernizacyjna – kto może z niej skorzystać?
Z ulgi mogą skorzystać właściciele bądź współwłaściciele mieszkalnych budynków jednorodzinnych, którzy ponieśli koszty związane z termomodernizacją budynku. Ważnym jest fakt, że korzystający z ulgi musi posiadać tytuł prawny do nieruchomości, w której wykonywana była inwestycja. Jeżeli w budynku mieszkalnym znajduje się lokal usługowy, jego powierzchnia nie może przekraczać 30% całej powierzchni nieruchomości. Ulga przysługuje zarówno tym osobom, które wydatki na termomodernizację ponieśli z funduszy własnych, jak i tych, którzy zaciągnęli na ten poczet zobowiązania kredytowe. Nie można jednak odliczyć od podatku tych kosztów, które zostały sfinansowane ze środków krajowych, takich jak programy realizowane przez NFOŚiGW czy Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Ulga nie obejmuje również tych poniesionych kosztów, które zostały odliczone od dochodu w przypadku ryczałtu, ujęte w kosztach lub w inny sposób zwrócone inwestorowi.
Ulga termomodernizacyjna co można odliczyć?
Ulgą termomodernizacyjną mogą zostać objęte inwestycje, które wpływają na ograniczenie zużycia energii cieplnej. Najogólniej rzecz ujmując, dotyczy to działań, które w realny sposób zmniejszają zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do ogrzewania pomieszczeń, ogrzewania wody oraz zmniejszają zużycie energii w budynku. Ulga termomodernizacyjna obejmuje także inwestycje związane ze zmianą źródeł energii, czyli np. przejście na korzystanie z odnawianych źródeł energii. Lista możliwości jest naprawdę długa, jednak w 2022r. zaszły w niej pewne zmiany. Ulga termomodernizacyjna co można odliczyć w tym roku?
Ulga termomodernizacyjna co można odliczyć w 2022?
Jak podaje opublikowane rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 30. listopada 2021r., od 1.stycznia ulgą termomodernizacyjną nie będą już objęte kotły węglowe. Na liście urządzeń nadal znajdują się jednak kotły do spalania biomasy, ale tylko wówczas, kiedy ich eksploatacji nie zakazuje uchwała przyjęta przez sejmik województwa. Co poza tym można odliczyć w ramach ulgi?
- pompę ciepła – zakup i montaż
- zakup stolarki okiennej i drzwi
- materiały budowlane wykorzystane do docieplania budynku
- kocioł gazowy, olejowy kondensacyjny
- wykonanie instalacji fotowoltaicznej
- kolektory słoneczne
- węzeł cieplny z programatorem temperatury
- wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej lub gazowej
- wymiana zbiornika na gaz lub zbiornika na olej
- wykonanie analizy termograficznej budynku
- materiały budowlane wykorzystane w instalacji grzewczej
- demontaż źródła ciepła na paliwo stałe
- wykonanie audytu energetycznego
- zakup materiałów do wykonania ogrzewania elektrycznego
- wymiana elementów istniejącej instalacji grzewczej
Lista jest jednak dosyć długa. Ważne jednak, by wszystkie usługi i zakupione materiały udokumentowane były fakturą VAT. Jeśli zastanawiasz się jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną i jak odliczyć fotowoltaikę od podatku, zajrzyj do naszego poprzedniego wpisu: Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?
Masz więcej pytań? Zadzwoń!
Czujesz się zagubiony lub po prostu nie chce Ci się tyle czytać? Rozumiemy to dlatego codziennie czekamy na telefon od Ciebie. Możesz też zostawić swój numer telefonu poniżej, oddzwonimy od razu!
33 499 88 66
Lub