Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15
Fotowoltaika - ile kosztuje

Wiele osób zastanawiających się nad opcją posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej i możliwości generowania prądu elektrycznego. Oczywiście w pierwszym kroku orientujemy się zwykle ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Dziś więc postaramy się poruszyć kwestię:  fotowoltaika ile kosztuje?

 

Fotowoltaika ile kosztuje – zacznijmy od podatków

Co istotne, obecnie zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej jest objęty 8% podatkiem VAT. Nie ma tu znaczenia miejsce posadowienia instalacji, w przeciwieństwie do wielkości budynku.  8% podatku Vat dotyczy budynków o wielkości do 300 m2. W przypadku większych budynków wysokość podatku oblicza się proporcjonalnie do powierzchni całkowitej. Z kolei zakup samego materiału samodzielnie i zlecenie wykonania usługi wyłącznie montażu wykonawcy, podlega opodatkowaniu już na poziomie 23% VAT. Sprawia to, że rozwiązanie to nie jest aż tak korzystne, jak mogłoby się wydawać.  23 – procentowy podatek VAT muszą zapłacić przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą.

Fotowoltaika koszt – co wpływa na cenę instalacji?

Oczywiście pierwszym i podstawowym czynnikiem kształtującym cenę instalacji jest jej moc. Gospodarstwa domowe wybierając zazwyczaj instalacje w zakresie 3-10 kW.  Wówczas cena instalacji fotowoltaicznej może wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wraz z wzrostem mocy instalacji spada jednostkowo koszt za kW mocy. W związku z tym, stosunkowo najdroższe i potencjalnie najdłużej zwracające się inwestycje, to właśnie małe instalacje o mocy ok. 2-3 kW.  Drugą kwestią, od której niewątpliwie zależy cena fotowoltaiki, to komponenty, z których wykonano montaż instalacji oraz miejsce położenia paneli. Należy pamiętać, że fotowoltaika koszt – to nie tylko panele, najczęściej rzucające nam się w oczy na dachach czy konstrukcjach gruntowych. Koszt obejmuje również inne niezbędne podzespoły. Bez nich sprawna i bezpieczna praca układu nie byłaby możliwa.

Ile kosztuje założenie paneli fotowoltaicznych – podstawowe składowe ceny

Zależność fotowoltaika ile kosztuje opiera się zatem przede wszystkim na rodzaju i jakości zastosowanych komponentów. Sam koszt zakupu modułów to zaledwie 30-40% całkowitej kwoty instalacji. Pozostałe składowe rachunku stanowi falownik (coraz częściej z optymalizatorami mocy), czyli rzeczywiste serce układu – ok. 20% kwoty. Fotowoltaika ceny zależą także od kosztu konstrukcji montażowej wraz z akcesoriami elektrycznym (zabezpieczenia po stronie zarówno prądu stałego i zmiennego, przewody, uziemienie). Te składniki stanowią ok 20-25% ceny całej instalacji fotowoltaicznej. Pozostałe koszty instalacji fotowoltaicznej to cena za montaż i wykonanie instalacji.


Ile kosztują panele fotowoltaiczne?Rozpoczynając rozważania na temat „fotowoltaika koszt” przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to ile kosztują panele fotowoltaiczne. Ceny modułów w ostatnich latach znacznie spadły, dlatego całkowity koszt instalacji także jest dużo niższy niż jeszcze parę lat temu.  Ciężko jednak podać konkretną kwotę ile kosztują panele fotowoltaiczne, ponieważ ceny różnych modułów znacznie się różnią.  Koszt pojedynczej sztuki waha się od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Różnica ta wynika z doświadczenia i renomy producenta, oferowanych gwarancji czy technologii, w której wykonany jest sprzęt. Standardem na rynku jest 10- lub 12- letnia gwarancja producenta na wytrzymałość modułu oraz 25 letnia na sprawność. Moduły marek premium posiadają z kolei zazwyczaj 25-letnią gwarancje produktową oraz zapewniają wyższą (nawet o 10%) sprawność pracy modułu po 25 latach. Wartości te łatwo zweryfikować, zerkając po prostu na kartę katalogową produktu, gdzie informację o gwarancjach i sprawności są bardzo często jasno i wyraźnie przedstawiane na pierwszej stronie specyfikacji produktu.

W zależności od technologii moduły monokrystaliczne są o kilkanaście procent droższe od tych wykonanych z polikryształów. O różnicach między tymi technologiami przeczytacie tutaj: https://ekosun.pl/blog/oze/jakie-panele-fotowoltaiczne-wybrac/

Nieco droższe są również moduły typu Full-Black, cieszące się sporą popularnością ze względu na swoje walory estetyczne.
Fotowoltaika Bielsko - Biała, instalacja dla El Projekt
panele monokrystaliczne

Fotowoltaika ile kosztuje falownik?


Fotowoltaika - ile kosztuje falownik

Podobnie do modułów sytuacja wygląda w przypadku falowników. Cena falownika zależy w dużej mierze od mocy urządzenia, która oczywiście powinna być odpowiednio dobrana do mocy całej instalacji. Falownik to urządzenie, którego ryzyko uszkodzenia w instalacji jest największe, dlatego nie powinniśmy sobie pozwolić na montaż niesprawdzonego modelu, który np. nie posiada polskiego wsparcia serwisowego albo wątpliwe gwarancje. Na rynku znajdują się też rozwiązania falowników z optymalizacją mocy (SolarEdge), a coraz częściej pojawiają się falowniki hybrydowe, które w przyszłości pozwolą na połączenie ich z bateriami, zwiększając niezależność energetyczną właściciela. Niestety rozwiązanie z optymalizatorami i/lub falownikiem hybrydowym zwiększa koszt całkowity instalacji fotowoltaicznej o co najmniej kilka tysięcy złotych. Z drugiej strony dla niektórych może być najlepszą z opcji, szczególnie w przypadku optymalizatorów i montażu na skomplikowanych połaciach dachowych.

 

Fotowoltaika ile kosztuje osprzęt


Paradoksalnie największe różnice w kosztach instalacji mogą wyniknąć na szeroko pojętym osprzęcie i akcesoriach elektrycznych wykorzystywanych podczas montażu instalacji. Niektórzy wykonawcy, w przeciwieństwie do rzetelnych firm, niestety to właśnie na osprzęcie oszczędzają najbardziej. Niesie to za sobą spore niebezpieczeństwo. Zdarza się, że kiepscy wykonawcy nie stosują podwójnych zabezpieczeń przepięciowych po stronach AC i DC. Tłumaczą się wówczas, że zabezpieczenia wbudowane są w falownik. Z pewnością nie jest to słuszna argumentacja, ponieważ nie wszystkie falowniki takie posiadają. Trudno zrozumieć taką politykę firmy. W przypadku reakcji zabezpieczeń w falowniku, ich wymiana powoduje konieczność serwisu całego urządzenia. To w konsekwencji wiąże się z brakiem produkcji z instalacji do czasu wymiany falownika. Innym sposobem na „oszczędność” może być stosowanie przewodów o zbyt małym przekroju. Może to powodować ich nadmierne nagrzewanie, a w konsekwencji nawet przepalenie. Kolejnym ryzykiem związanym z drobnymi oszczędnościami jest stosowanie niekompatybilnych złączek powszechnie znanych jako MC4, stanowiących ryzyko powstania na takim połączeniu łuku elektrycznego i potencjalnego pożaru.fotowoltaika - ile kosztuje osprzęt

Fotowoltaika ile kosztuje konstrukcjafotowoltaika na gruncie

Na koszt instalacji fotowoltaicznej wpływa również rodzaj zastosowanej konstrukcji montażowej. W zależności od rodzaju pokrycia dachowego, czy też montażu na gruncie zmienia się cena konstrukcji. Ma na to wpływ oczywiście przede wszystkim ilość materiałów, które są potrzebne do wytworzenia profili aluminiowych, uchwytów czy klem. Najtańsze instalacje powstają na dachach pokrytych blachą trapezową, następnie blachodachówką i blachą rąbkową. W przypadku dachów skośnych najwięcej zapłacimy za systemem przeznaczony na dachówkę. Najdroższymi rozwiązaniami montażowymi są konstrukcje przeznaczone na dach płaski, szczególnie gdy montaż chcemy wykonać bezinwazyjnie, za pomocą dociążenia balastem oraz konstrukcje naziemne, wbijane lub betonowane w grunt.


Fotowoltaika ile kosztuje montaż 


Ostatnim parametrem, który wpływa  na koszt instalacji fotowoltaicznej jest koszt wykonania i montażu. Ekipy składają się zazwyczaj z 3-4 osób. Wykonanie montażu, w zależności od wielkości i trudności montażu, może wynieść od 1 do 3 dni. To czas przewidywany w przypadku instalacji na domach jednorodzinnych. Sam koszt zależy oczywiście głównie od wielkości instalacji i skali trudności montażu (duże nachylenie dachu, rodzaj pokrycia dachowego). Cenę może także zwiększyć konieczności wykonania dodatkowych prac, np. wykopu pod trasę kablową czy betonowania podpór podczas montażu konstrukcji gruntowej. Dodatkowo na pewno warto zweryfikować, czy firma posiada własne ekipy montażowe, czy zleca wykonanie robót podwykonawcom. Nie powinno mieć to większego przełożenia na kwotę. Na pewno jednak łatwiej będzie załatwiać ewentualne sprawy serwisowe z jedną firmą niż dwoma, które mogą przerzucać odpowiedzialność między sobą.

Montaż instalacji fotowoltaicznej - ile kosztuje

WYCEŃ SWOJĄ INWESTYCJĘ

ZAMÓW DARMOWY AUDYT TECHNICZNY


Fotowoltaika koszt obniżony o dotację

Przedstawiając kwestie finansowe związane z montażem instalacji fotowoltaicznej, należy oczywiście zwrócić uwagę na możliwe dofinansowania, programy, ulgi wspierające  i promujące powstawanie nowych instalacji.

Fotowoltaika – Mój Prąd i Czyste Powietrze

Przez ostatnie półtora roku ponad 200 tyś klientów skorzystało z dotacji w wysokości 5 tysięcy złotych w ramach programu Mój Prąd. Wsparcie to, zorganizowane w łatwy i przystępny dla klienta sposób, przyspieszało od 1 do 3 lat szybkość zwrotu z inwestycji, w zależności od wielkości instalacji. Obecnie czekamy na konkrety związane z pojawieniem się 3 naboru programu, którego start zapowiedziano na koniec drugiego kwartału 2021 roku.

Programem komplementarnym do mojego prądu jest program Czyste Powietrze, skupiającym się w szerszym stopniu na transformacji grzewczo-energetycznej polskich gospodarstw domowych. Za jego pomocą, przy wymianie źródła ogrzewania na ekologiczne (pompa ciepła, instalacja gazowa) i jednoczesnym montażu instalacji fotowoltaicznej, jest możliwe uzyskanie dodatkowego 5 tysięcy złotych dotacji tylko na PV. Otrzymanie dotacji na wymianę źródła ciepła jest oddzielną kwestią. Granicą jest wysokość przychodów właściciela budynku, w którym dochodzi do wykonania instalacji – 100 tyś złotych brutto przychodu rocznego (w przypadku rozliczania się wspólnie z małżonkiem jest to 200 tyś złotych brutto).

Fotowoltaika – ulga termomodernizacyjna

Na instalację fotowoltaiczną przysługuje ulga termomodernizacyjna, którą możemy odpisać od podatku w rozliczeniu rocznym. Wynosi ona 17 lub 32% kwoty brutto instalacji (w zależności od wysokości dochodu) po wcześniejszym odliczeniu kwot otrzymanych dotacji lub grantów.  Maksymalna kwota jaką można odpisać w ramach ulgi termomodernizacyjnej wynosi 53 tysiące złotych. Można ją rozłożyć w czasie na maksymalnie sześć lat. W przypadku rozliczania się wspólnie z małżonkiem, kwota ta wynosi nawet 106 tysięcy złotych.

Fotowoltaika – dotacje Z RPO

Największe wsparcie można uzyskać w programach dotacyjnych lub grantowych realizowanych przez miasta czy gminy, które uzyskały środki z Unii Europejskiej na dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych i innych odnawialnych źródeł energii. W takich programach istnieje szansa na otrzymanie nawet do 80-90% kwoty zainwestowanej w montaż instalacji fotowoltaicznej. Tutaj zdecydowanie trzeba obserwować działania lokalnych władz w tym kierunku. Jeżeli istnieje taka możliwość, to zachęcać je do podejmowania kroków w celu podjęcia starań o możliwość uzyskania takich dotacji.

Koszt instalacji często przeliczamy na okres jej zwrotu. Obecnie instalacja powinna, po uwzględnieniu tylko i wyłącznie ulgi termomodernizacyjnej, powinna zwrócić się w okresie od 6 do 9 lat.ZOBACZ JAK MOŻESZ POZOSKAĆ DOFINANSOWANIE

DOTACJE – SPRAWDŻ MOŻLIWOŚCI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *