Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15
Panele mono czy polikrystaliczne

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Panele mono czy polikrystaliczne?
Prawdopodobnie wielu zainteresowanych montażem własnej instalacji fotowoltaicznej, przed dokonaniem ostatecznego wyboru zastanawia się przede wszystkim jakie panele fotowoltaiczne wybrać. Na podstawie opinii znajomych posiadających już instalację bądź po rozmowach z przedstawicielami różnych firm, mogą pojawić się wątpliwości w tym temacie. W związku z tym postaram się rozwiać te wątpliwości i podpowiedzieć Wam nieco w temacie – jakie panele pv wybrać.

Niewątpliwie na rynku polskim dominują moduły fotowoltaiczne wykonywane w technologii krzemu krystalicznego. Wśród nich, na podstawie procesu ich wytwarzania, możemy wyróżnić dwa podstawowe typy modułów fotowoltaicznych:

  • moduły polikrystaliczne
  • moduły monokrystaliczne

Moduł polikrystaliczny czy monokrystaliczny?
Jak powstają ogniwa fotowoltaiczne?  

Ogniwa polikrystaliczne służące do składania pełnych modułów, w przeciwieństwie do ogniw monokrystalicznych powstają w wyniku prostszego i tańszego procesu krystalizacji kilku bloków krzemu. Proces polega na stopieniu bloków krzemów w wysokiej temperaturze, które są następnie chłodzone. Powoduje to uzyskanie charakterystycznego granatowego wyglądu wytworzonego ogniwa, w którym po dokładniejszym przyjrzeniu dostrzeżemy wyraźne przebarwienia kilku rodzajów krzemu.

OGNIWA FOTOWOLTAICZNE – OFERTA

Instalacja fotowoltaiczna oparta na modułach polikrystalicznych

Moduły polikrystaliczne

Instalacja fotowoltaiczna oparta na modułach monokrystalicznych

panele monokrystaliczne


Proces produkcji wytwarzania ogniw monokrystalicznych jest znacznie bardziej czaso- i pracochłonny, a także prowadzony w wyższych temperaturach. Opiera się na metodzie polskiego naukowca Jana Czochralskiego. Jego efektem jest powstanie cylindrycznego monokryształu, z którego są następnie odcinane pojedyncze ogniwa. Uzyskany, walcowaty kształt pojedynczego bloku monokryształu, ma swoje odzwierciedlenie w kształcie ogniwa, które posiada charakterystyczne, ścięte rogi. Posiada on również dużo ciemniejszą lub czarną barwę. Do paneli monokrystalicznych zaliczane są też moduły typu full black posiadające czarną ramę oraz plecy, będące częstym wyborem klientów, ze względu na swoje walory estetyczne, pomimo minimalnie gorszych parametrów pracy modułu.

Panele mono czy polikrystaliczne – podstawowe różnice

 

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy technologiami jest sam kształt wyciętego z dużego bloku polikryształu ogniwa. W przeciwieństwie do ogniwa monokrystalicznego, to wykonane w technologii polikrystalicznej jest klasycznym kwadratem. Kwestia wyglądu oraz kształtu ogniw jest w zasadzie kwestią indywidualnego gustu klienta. Ważnym aspektem są przede wszystkim parametry pracy, które uzyskują moduły wykonane w różnych technologiach.

Jeszcze bardziej istotną różnicą jest fakt, że moduły monokrystaliczne posiadają o 3-4 % wyższą sprawność w porównaniu z polikryształami. Obecnie wartości te kształtują się na poziomie ok. 20% dla modułów monokrystalicznych i ok. 16-17% dla modułów polikrystalicznych. Godnym uwagi jest fakt, że z moduł wykonany w technologii monokrystalicznej o standardowych wymiarach (1,65x1m) posiada o 40-50 W większą moc od modułu polikrystalicznego (330W do ok. 280W). Kwestia ta ma szczególne znaczenie przy ograniczonej powierzchni montażowej dachu/działki, na której chcemy posadowić instalację fotowoltaicznej o wystarczającej mocy.


Moduły polikrystaliczne

Panele fotowoltaiczne – które wybrać?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę sprawność modułów, pytanie jakie panele fotowoltaiczne wybrać, wydaje się być oczywiste. Drugą kwestią jest nieco lepsza praca modułu monokrystalicznego w warunkach letnich, kiedy znacząco nagrzewa się powierzchnia ogniw i uzyski energetyczne z tego powodu są mniejsze. Wnioskując posiadają one nieco niższy współczynnik temperaturowy mocy, dzięki czemu moduły te nieco mniej się nagrzewają. Z pewnością w konsekwencji wykazują większą efektywność pracy w porównaniu do polikryształów.


panele polikrystaliczne i panele monokrystaliczne

Najlepsze panele PV i ich cena?

Niewątpliwie główną przewagą modułów polikrystalicznych jest ich cena. Wiąże się to oczywiście z tańszym kosztem ich produkcji i powoduje, że zakup jednego modułu polikrystalicznego jest o 15-20% tańszy w porównaniu z modułem monokrystalicznym. Natomiast ze względu na ich mniejszą moc, może konieczne być zamontowanie kilku modułów więcej, aby uzyskać zaplanowaną moc instalacji. W rezultacie przekłada się to na dodatkowe koszty konstrukcji montażowej, robocizny, a w przypadku zastosowania systemu optymalizacji, również i optymalizatorów. Dlatego też, koszty instalacji (szczególnie większej mocy, pow. 6-7 kWp) są zazwyczaj bardzo zbliżone do siebie, niezależnie od zastosowanego typu modułów.

Wyższa cena modułu monokrystalicznego nie odnosi się tylko do większej mocy modułu. Wynika również z dłuższych gwarancji produktowych oraz mocowych, deklarowanych przez producentów modułów. W związku z tym zdecydowana większość marek premium wytwarza panele głównie w technologii monokrystalicznej.


ZAMÓW BEZPŁATNĄ WYCENĘ DLA TWOJEGO DOMU LUB FIRMY

BEZPŁATNA WYCENA

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać – trendy na rynku

Reasumując obecnie większość klientów decyduje się na wybór i montaż modułów wykonanych w technologii monokrystalicznej. Przeważają tutaj zazwyczaj kwestie wydajnościowe i estetyczne tego rozwiązania. Dla osób, dla których wygląd nie jest najważniejszy, a także posiadają odpowiednią ilość miejsca na montaż godnym uwagi może być rozpatrzenie instalacji na modułach polikrystalicznych. W szczególności jeśli koszt takiej instalacji miałby być nieco niższy w porównaniu z wykonaniu instalacji w technologii monokrystalicznej. Wydaje się jednak, że rynek będzie skupiał się już w przeważającej większości na technologii monokrystalicznej, ponieważ jest po prostu wydajniejsza. Wydajność ogniw fotowoltaicznych to bez wątpienia jeden z najbardziej istotnych czynników właściwego i efektywnego działania instalacji fotowoltaicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *