Zadzwoń do nas 33 499 88 66
43-300 Bielsko-Biała, ul. Karpacka 15
Leasing fotowoltaiki – na jakich zasadach leasingowane są panele fotowoltaiczne?

Leasing fotowoltaiki to wciąż mało popularna forma finansowania zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. Sprawdź, jak wygląda leasing paneli, jakie są rodzaje i warunki leasingowania tych instalacji OZE.



Na czym polega leasing fotowoltaiki (leasing paneli fotowoltaicznych)?


Leasing fotowoltaiki (leasing paneli fotowoltaicznych), podobnie jak samochodów i innych sprzętów, jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorstw. I podobnie jak przy innych dobrach pozyskiwanych przez leasing, identycznie nabywana jest fotowoltaika. Leasing to w tym przypadku umowa dwóch stron – leasingodawcy (podmiot finansujący) i leasingobiorcy (korzystający z paneli PV) – określająca przedmiot leasingu, jego okres oraz ustalone raty.


Leasing fotowoltaiki – leasing operacyjny, finansowy lub pożyczka leasingowa


Decydując się na leasing fotowoltaiki, musisz zdecydować, który rodzaj leasingu bardziej Ci odpowiada – operacyjny czy finansowy.

Leasing operacyjny

W leasingu operacyjnym paneli fotowoltaicznych leasingodawca przekazuje Ci środek trwały w zamian za miesięczne opłaty ratalne (raty leasingowe).

Ta forma leasingu nie wymaga wysokich nakładów na start, a każda rata leasingowa jest kosztem uzyskania przychodu, dzięki czemu obniżasz wartość podatku dochodowego, jaki musisz zapłacić fiskusowi. Opłata wstępna przy leasingu operacyjnym to przynajmniej 10 proc. i nie więcej niż 45 proc. Okres trwania leasingu to przynajmniej 48 miesięcy, maksymalnie – 96 miesięcy. Przez cały okres leasingu, właścicielem instalacji PV jest leasingodawca.

Jako przedsiębiorca ubiegający się o leasing, standardowo musisz złożyć wniosek i dokumenty finansowe – z poprzedniego i bieżącego roku. Najczęściej to jednak wymóg przy leasingu instalacji o wartości ponad 100 000 zł netto.

Jeśli inwestujesz w tańszą fotowoltaikę, wystarczy, że wypełnisz wniosek, przygotujesz dokumenty potwierdzające działalność firmy i złożysz oświadczenie majątkowe. Wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu maksymalnie 4 dni roboczych. Łączne koszty leasingu operacyjnego paneli wynoszą maksymalnie 120 proc. inwestycji (najczęściej ok. 110%).

Leasing finansowy

Finansowy leasing fotowoltaiki to większa elastyczność w zakresie trwania umowy. Minusem jest większy nakład początkowy, gdyż poza pierwszą ratą (minimum 10 proc. inwestycji), musisz zapłacić podatek VAT od całości przedmiotu leasingu. VAT możesz jednak odzyskać w formie zwrotu jednorazowego z Urzędu Skarbowego lub rozliczyć go w ramach działalności bieżącej.

O ile przy leasingu operacyjnym odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca, przy leasingu finansowym instalacja PV jest ujęta ewidencji środków trwałych Twojej firmy i sam dokonujesz amortyzacji.

Pamiętaj, że kosztem jest tutaj tylko część odsetkowa raty leasingowej i ponoszone koszty eksploatacyjne. Okres leasingu finansowego trwa od 6 do 60 miesięcy, a właścicielem instalacji stajesz się po wpłacie ostatniej raty.

Pożyczka leasingowa

Poza leasingiem operacyjnym i finansowym możesz skorzystać z pożyczki leasingowej. To produkt podobny do kredytu, z tą różnicą, że finansującym jest firma leasingowa, a sama procedura ograniczona w zakresie niezbędnych formalności. Pamiętaj tylko, że pożyczka leasingowa – w przeciwieństwie do leasingu – obniża Twoją zdolność kredytową. W zamian możesz jednak ubiegać się o dotację i zwrot części inwestycji.

Warunki pożyczki leasingowej ustala pożyczkobiorca. Różny może być okres spłaty (nawet do 8 lat) i czynsz inicjalny (udział własny), który jest kosztem podatkowym. W kolejnych miesiącach koszty stanowią odsetki od zaciągniętej pożyczki oraz wydatki eksploatacyjne.

Również w tym przypadku, podobnie jak przy leasingu finansowym, sam musisz dokonać odpisów amortyzacyjnych. Od podpisania umowy cała instalacja należy do pożyczkobiorcy.

Jakie są zalety i wady leasingu fotowoltaiki

Jakie zalety i wady ma leasing fotowoltaiki?


Bez wątpienia leasing fotowoltaiki ma wiele zalet, do których należą m.in.:

  • niski wkład własny – brak obowiązku finansowania inwestycji w całości z kapitału własnego, co zwiększa płynność finansową firmy.
  • bieżące oszczędności – koszty raty leasingowej zwracają się z oszczędności generowanych przez panele PV produkujące energię elektryczną.
  • obniżenie podatku – zmniejszenie obciążeń podatkowych.
  • nie obniża zdolności kredytowej – leasing nie ma wpływu na zdolność kredytową leasingobiorcy.
  • minimum formalności – minimum formalności związanych z pozyskaniem środków. Przy inwestycjach do 100 tys. zł wystarczy wniosek, dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej i oświadczenie majątkowe.
  • brak zabezpieczeń – nie wymaga ustanawiania zabezpieczeń.

Leasing paneli fotowoltaicznych ma niewiele wad. Na pewno jako korzystający nie możesz odsprzedać instalacji. W trakcie trwania umowy leasingodawca może też zweryfikować sytuację finansową Twojej firmy. Dodatkowych opłat wymagać może zmiana harmonogramu płatności rat leasingowych i skrócenie umowy leasingu.


Co dzieje się z panelami fotowoltaicznymi po zakończeniu leasingu?


Najczęściej polecaną formą leasingu jest leasing operacyjny fotowoltaiki, kiedy każdego miesiąca ratą leasingową obniżasz koszty uzyskania przychodów. W tym rodzaju leasingu – podobnie jak przy leasingu finansowym – właścicielem instalacji zostaniesz dopiero po upływie umowy i opłaceniu ostatniej opłaty ratalnej. Inaczej, kiedy korzystasz z pożyczki leasingowej. Wówczas stajesz się właścicielem paneli PV w momencie podpisania umowy.

Natomiast niezależnie od rodzaju leasingu, na pewno inwestycja w fotowoltaikę może być jedną z lepszych decyzji biznesowych. Pozwoli uniezależnić się od rosnących cen energii elektrycznej i zwiększa konkurencyjność firmy.


Sprawdź z jakich form dofinansowania możesz skorzystać lub umów się z naszym doradcą.

DOTACJE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *